Płacenie kartą za granicą

0
1347
wymiana-walut

Karty mogą być najtańszym sposobem płacenia za rzeczy i wypłacania pieniędzy z bankomatów za granicą, ale tylko wtedy, gdy używasz właściwego konta i właściwej karty. Jak rozważnie używać i płacić kartą za granicą?

Korzystanie ze zwykłej karty kredytowej lub debetowej może skutkować kosztownymi opłatami za granicą. Można zaoszczędzić wiele, otrzymując specjalną kartę kredytową, debetową lub przedpłacową „przyjazną dla podróżujących” przed wyjazdem.

Sprawdź koszt korzystania z karty kredytowej lub debetowej za granicą. Niektóre karty są przeznaczone dla podróżnych, inne mogą sprawić ci niespodziankę.

Korzystanie z karty debetowej

Istnieją dwie główne opłaty za wypłacanie pieniędzy i dokonywanie zakupów za granicą:

  • Opłata za użytkowanie zagraniczne – podczas wypłacania pieniędzy lub dokonywania zakupu pieniądze są przeliczane z waluty lokalnej na euro albo dolary, a następnie na złotówki według kursu wymiany danego dnia. Kupując i sprzedając masowo walutę, dostawca kart zazwyczaj może uzyskać dobry kurs wymiany. Jednak większość standardowych kart kredytowych lub debetowych sprawia, że ​​jest to nieco gorsze dla ciebie, dodając „obciążenie” do 3%;
  • Opłaty za wypłatę gotówki – większość kart debetowych pobiera opłatę za korzystanie z bankomatu za granicą. Zwykle odejmują do 3% kwoty pobranej lub pobierają opłatę minimalną.

Niektóre karty pobierają również opłatę ryczałtową.

Korzystanie z karty kredytowej

Oprócz opłaty za użytkowanie zagraniczne możesz również zostać obciążony odsetkami, nawet jeśli spłacisz w całości rachunek na koniec miesiąca. Płacenie kartą za granicą może przynieść także takie niekorzystne niespodzianki.

Zwykle przy użyciu karty kredytowej płacisz odsetki tylko wtedy, gdy nie spłacisz w całości rachunku pod koniec miesiąca. Jednak gdy wydajesz pieniądze za granicę, niektóre karty zawsze obciążają cię odsetkami.

Nie wypłacaj gotówki za pomocą karty kredytowej…

…od razu zostaną naliczone odsetki, oprócz wszystkich innych opłat. Wyobraź sobie, że używasz karty kredytowej do pobrania 100 złotych z bankomatu.

Z najgorszym rodzajem karty możesz zapłacić:

  • Kilka złotych za dodatkową opłatę za użytkowanie zagraniczne;
  • Kilka złotych za opłatę za wypłatę gotówki.

To w sumie kilkadziesiąt złotych w opłatach, tylko za wydanie trochę gotówki. Jeśli zrobiłeś to trzy razy, całkowity koszt może wynieść cię na przykład 50 złotych. I pamiętaj, że borykasz się z tymi opłatami za każdym razem, gdy używasz karty.

Z najlepszym rodzajem karty zapłaciłbyś ułamek tej kwoty.

Jak wybrać najlepszą kartę na podróż?

Istnieje wiele kart do wyboru, ale nie ma potrzeby przechodzenia przez szczegóły.

Odpowiednie wyszukiwarki obejmują karty do użytku za granicą, dzięki czemu dowiesz się, jakie jest opłacalne płacenie kartą za granicą.

Jeśli masz już kartę debetową i kredytową, dowiedz się, ile twój bank pobiera za korzystanie z nich za granicą. Kiedy już poznasz opłaty na swoich obecnych kartach, będziesz miał lepsze pojęcie o tym, jak będzie wyglądać dobra oferta.

Następnie możesz skorzystać z witryn porównawczych, aby dowiedzieć się, która karta da ci lepszą ofertę. Nie skupiaj się tylko na jednym aspekcie. Niektórzy dostawcy mogą mieć niską opłatę za użytkowanie zagraniczne, ale pobierają dużo więcej za wypłaty gotówki lub odwrotnie.

Jak używać kart by zminimalizować opłaty?

Podobnie, jeśli nie zamierzasz wypłacać gotówki i spłacisz rachunek pod koniec miesiąca, oprocentowanie karty kredytowej nie jest tak ważne. Z tego powodu powinieneś również pomyśleć o tym, jak powinieneś używać swoich kart, aby zminimalizować opłaty. Na przykład, czy unikniesz opłat, płacąc kartą, zamiast używać jej do wypłacania pieniędzy?

Zachowaj bezpieczeństwo podczas korzystania z karty za granicą. Weź tylko karty, których zamierzasz użyć. Pozostałe pozostaw w bezpiecznym miejscu w domu. Jeśli twoje karty są zarejestrowane w agencji ochrony kart, upewnij się, że masz przy sobie ich numer telefonu i numer polisy.

NASZA PORADA Jak płacić kartą za granicą bez dodatkowych opłat?