Płacić kartą czy gotówką. Co bardziej się opłaca?

0
822
Płacić kartą czy gotówką

Świat staje się coraz bardziej zinformatyzowany. Bankowość elektroniczna, karty płatnicze, ekspresowe przelewy czy BLIK. Wszystko to skłania nas do rezygnacji z gotówki. Czy to się jednak opłaca? Postanowiliśmy przyjrzeć się zaletom i wadom płatności kartami i gotówką.

Zalety płacenia kartą

Na początek weźmy „na warsztat” płatności kartą. Nie ma znaczenia, czy są to karty kredytowe, czy debetowe. Wśród zalet płatności „plastikiem” możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • Bezpieczeństwo transakcji – w tym przypadku chodzi o to, że jeśli dokonamy niewłaściwej transakcji to łatwo będzie odzyskać pieniądze. Umożliwia to procedura chargeback. Jest to zwrot środków za transakcję jeśli np. nie jesteś zadowolony z produktów lub usług, za które zapłaciłeś albo gdy doszło do pomyłki przy rozliczaniu transakcji. Chargeback przeprowadza bank w imieniu klienta.
  • Możliwość zastrzeżenia karty – gdy ktoś ukradnie twoją kartę możesz ją bardzo szybko zastrzec. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do gotówki. Musisz pamiętać, że od momentu zastrzeżenia karty to bank ponosi odpowiedzialność za wszelkie transakcje. Banki dają też możliwość uniknięcia odpowiedzialności również za te transakcje, których dokonano jeszcze zanim karta została zastrzeżona.
  • Przejrzystość wydatków – korzystając z karty możesz wygenerować listę wszystkich wykonanych transakcji. Dzięki temu łatwo możesz sprawdzić na co wydałeś pieniądze. Dodatkowo możesz też oszczędzać.

Jeśli korzystasz z karty kredytowej budujesz historię kredytową. Każde tego typu zobowiązanie poprawia tzw. scoring kredytowy czyli ocenę związaną z wiarygodnością kredytową. Używasz karty płatniczej? Spora szansa, że będziesz mógł skorzystać też z usług „assistance”. W standardzie sporo takich kart daje usługi consierge, które pomagają w awaryjnych sytuacjach. Karty płatnicze dają też przywileje i rabaty w wybranych sklepach. Warto więc prześledzić dokładnie ofertę swojego banku i dowiedzieć się, czy masz szansę na jakiś rabat

Wady użytkowania karty

Jak wszystko karty płatnicze mają też swoje wady. Przede wszystkim chodzi o utratę części prywatności. Dlaczego? Transakcje kartowe podlegają rejestracji przez upoważnione do tego podmioty. Poza tym może się okazać, że w danym miejscu karty nie są przyjmowane. (takich miejsc wciąż jest bardzo dużo).

Zalety płacenia gotówką

A jakie zalety ma używanie gotówki? Przede wszystkim nie wydamy za dużo. Gotówka w portfelu psychologicznie powoduje ograniczenie wydatków. Oczywiście gotówka nie zostawia też śladów. Transakcja nie widnieje w żadnych systemach bankowych. Jest to spora zaleta dla wszystkich zwolenników teorii antysystemowych i antyinwigilacyjnych. Mają bowiem pełną kontrolę nad tym w jaki sposób wydają swoje pieniądze. Z drugiej jednak strony korzystanie wyłącznie z gotówki może skutecznie obniżyć zdolność kredytową (bo w systemie bankowym nie ma informacji o transakcjach, które przeprowadziliśmy.

Zaletą gotówki jest też to, że w niektórych sklepach możemy dostać dodatkowy rabat jeśli zapłacimy gotówką. Mało tego. Gotówka jest akceptowana wszędzie. Nie ma takiego miejsca, w którym klient usłyszałby zdanie, że „gotówki nie przyjmujemy”.

Używanie gotówki nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Wady używania gotówki

Gotówka choć wygodna powoduje wiele niedogodności. Przede wszystkim jeśli zostanie skradziona bardzo trudno będzie ją odzyskać. Nawet ubezpieczyciele, którzy oferują produkty gwarantujące wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, nie uwzględniają w ramach ochrony gotówki, a często i kosztowności.

Płacąc gotówką musimy też często mieć odliczoną kwotę za zakupy. Kasjer nie ma obowiązku wydawania nam reszty. Poza tym monety często się gubią, a noszenie gotówki nie zawsze jest wygodne.

A jakie ty masz podejście do gotówki i kart? Które rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze? Daj nam znać w komentarzu.

NASZA PORADA Jak płacić kartą za granicą bez dodatkowych opłat?