Podwyżka pensji. Jak o nią poprosić skutecznie?

0
818
podwyzka

Podwyżka pensji i rozmowa na ten temat zdaniem specjalistów wywołuje stres  porównywalny z tym odczuwanym w chwili zwolnienia. Jednak ani ten fakt, ani obawa przed odmową nie powinny powstrzymywać Cię przed ubieganiem się o swoje.

Wszystko drożeje, jedzenie, energia, benzyna, dlaczego więc twoje wynagrodzenie nie miałyby podążać za tym trendem? Tym bardziej, że przynosisz firmie zyski, a szef jest zadowolony z twojej pracy. Zapewne dlatego, że wysokość poborów zależy od pracodawcy, a ten często zasłania się ograniczonym budżetem.

Dywersyfikacja inwestycji. Jak do tego podejść?

Ostatecznym rozwiązaniem jest rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy. Podczas rekrutacji można wyjść od wyższej stawki. Ale jeśli lubisz swoje miejsce pracy, a jedyną kwestią, która spędza Ci sen z powiek jest poziom wynagrodzenia, umów się na rozmowę z szefem, której tematem będzie podwyżka pensji.

Podwyżka pensji. Jak zaplanować rozmowę?

W wielu firmach funkcjonuje system oceny pracowników, który jest wstępem do rozmów o poborach. Jeżeli twój pracodawca nie wprowadził tego typu rozwiązania, termin rozmowy zależy od Ciebie. Lepiej nie planować jej w czasie firmowych kłopotów, dzień przed urlopem szefa czy bezpośrednio po zawodowej wpadce. Negocjacje powinny odbyć się w chwili stabilizacji, gdy Ty i twój przełożony ma otwartą głowę.

W co inwestować w 2019 roku? Mieszkania, złoto

Nie zaczynaj jednak tematu spontanicznie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz się do dobrze przygotować.

Jak poprosić o podwyżkę – przygotowanie

Przestań traktować to zagadnienie emocjonalnie. Wynagrodzenie to nic innego jak wycenianie twojej pracy. Aż i tylko. Osiągane kwoty nie mają nic wspólnego z twoją wartością jako człowieka. Jest to jedynie szacowanie przez osobę trzecią wypełnianych, przez Ciebie zawodowych obowiązków. Im szybciej zaczniesz kierować się w tym temacie głową tym lepiej. Przygotowanie do rozmowy dotyczącej podwyżki należy przeprowadzić „na chłodno”.

Po pierwsze skup się na swoich zawodowych sukcesach i skrupulatnie je wypunktuj. Potem przeanalizuj, jakie znaczenie mają wykonywane przez Ciebie czynności dla funkcjonowania firmy. Znajdź poparcie swoich twierdzeń w liczbach np. wzroście firmowych przychodów czy większej liczbie klientów. W ramach możliwości pokaż ile firma zyskuje dzięki twojej pracy.

Następnie zweryfikuj kontakty z współpracownikami i klientami. Dowiedz się, co cenią w tobie współpracownicy i czy klienci są zadowoleni z interakcji z tobą.

Kredyt hipoteczny? Uważaj na bankowe pułapki

Przygotuj listę wszystkich swoich zalet i wad. Zalety to argumenty na twoją korzyść, z wadami zapewne będziesz musiał zmierzyć się w trakcie rozmowy, dlatego warto zdawać sobie z nich sprawę i umieć merytorycznie się do nich odnieść.

Zrób research na rynku pracy. Sprawdź jakie stawki osiągają w innych firmach osoby pracujące na podobnym do twojego stanowisku.

Nie zapominaj, że twój pracodawca to też człowiek. Doskonale orientuje się w sytuacji na rynku pracy, zna twoje mocne i słabe strony. Zapewne rozumie twoją chęć zarabiania więcej, ale musi kierować się dobrem całej firmy, nie tylko jednej osoby. Spróbuj postawić się na jego miejscu. Poszukaj argumentów, których może użyć i znajdź na nie rzeczowe odpowiedzi.

Zanim umówisz się na spotkanie, sporządź scenariusz. Zastanów się, jakich słów i sformułowań chcesz użyć. Przećwicz przed lustrem swoje kwestie. Dzięki temu nabierzesz pewności siebie i unikniesz niezręcznych chwil ciszy. Możesz poprosić o pomoc osobę trzecią, która będzie wcielała się w rolę przełożonego.

Jak poprosić o podwyżkę – przebieg rozmowy

Skup się na aspektach merytorycznych. Pod żadnym pozorem nie daj wyprowadzić się z równowagi. Nawet jeżeli reakcja przełożonego odstaje od Twoich oczekiwań, nie daj po sobie poznać że jesteś niezadowolony.

Karta przedpłacona. Jak działa?

Mów pewnym, spokojnym głosem, pamiętając o wszystkich przygotowanych argumentach. Potwierdzaj swoje żądania wyliczeniami. Akcentuj sukcesy, ale nie wypieraj się porażek. Jeśli będziesz dzięki temu czuć się pewniej, możesz spisać najważniejsze zagadnienia i zabrać taką notatkę ze sobą.

Przyjmuj racje drugiej strony, staraj się zrozumieć pracodawcę, ale nie zapominaj o celu rozmowy. Zaproponuj rozwiązanie, które zadowoli i Ciebie i pracodawcę. Może dobrym sposobem okaże się wprowadzenie systemu premii.

Nie oczekuj natychmiastowej reakcji szefa. Możliwe, że będzie potrzebował kilku dni na oswojenie się z Twoimi żądaniami i zweryfikowanie czy w obecnej sytuacji firmy są one realne.

Czytaj także: Jak oszczędzać paliwo? 7 sposobów na ekonomiczną jazdę