Polisa na czarną godzinę, czyli ranking ubezpieczeń na życie

0
888
ubezpieczenie-na-zycie

Choroba, wypadek, śmierć bliskich? Choć z góry nie zakładamy czarnych scenariuszy, polisa może okazać się niezbędna w wielu przypadkach. W podobnych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych pieniądze od ubezpieczyciela mogą pomóc szybciej „stanąć na nogi” ubezpieczonemu i jego rodzinie.

Nie zawsze jesteśmy w stanie zaoszczędzić tak dużo, by zagwarantować sobie spokój i bezpieczeństwo w razie niezaplanowanych zdarzeń. Rozwiązaniem może być polisa na życie. Jednak wobec coraz większej liczby ubezpieczycieli i ofert na rynku, decyzja ta nie należy do najprostszych. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Warto czytać umowy

Zakres ubezpieczeń za życie jest bardzo szeroki. Podstawowy „pakiet” zwykle obejmuje wypłatę ubezpieczenia w razie choroby, rehabilitacji czy śmierci. Warto dokładnie przeczytać umowę z ubezpieczycielem. Może się bowiem okazać, że wypłata środków nie obejmuje np. wypadków związanych z uprawianiem sportów wyczynowych. Ubezpieczyciel nie wypłaci ubezpieczenia np. w razie następstw nieszczęśliwego wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu, czy w przypadku samobójczej śmierci. Lista ograniczeń jest długa, co tym bardziej skłania do dokładnego czytania umów.

Ubezpieczyciele oferują także rozszerzone pakiety obejmujące inne okoliczności uprawniające do wypłaty ubezpieczenia. Wówczas składka jest wyższa. Polisa na życie może kosztować kilka złotych miesięcznie, albo kilkadziesiąt. Wysokość okresowej stawki rzutuje jednak na kwotę, która ostatecznie zostanie wypłacona przez ubezpieczyciela. Na wysokość stawki poza tzw. sumą ubezpieczeniową, wpływ ma wiele innych czynników m.in. wiek ubezpieczonego. Z wiekiem wzrasta ryzyko chorób i śmierci, a wraz z nim – składka ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie na życie dożywotnie lub terminowe

Umowę ubezpieczenia na życie można zawrzeć na czas określony lub dożywotnio. W tym drugim przypadku, po śmierci ubezpieczonego rodzina otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela bez postępowania spadkowego. Najbliżsi nie odprowadzą też podatku od spadków i darowizn od otrzymanej kwoty. Ubezpieczenie terminowe nie przewiduje wypłaty środków po wygaśnięciu umowy, stąd częstą formą zabezpieczenia są tzw. polisolokaty czyli ubezpieczenia inwestycyjne, które choć gwarantują wypłatę środków, wiążą się z ryzykiem rynkowym.

Ranking ubezpieczeń na życie

Oto  najwyżej oceniane polisy na życie w rankingu ubezpieczeń 

Dużą popularnością cieszą się polisy mieszane, które pozwalają jednocześnie oszczędzać, inwestować i zabezpieczyć przyszłość. Takim ubezpieczeniem jest Ochrona Jutra w Nationale Nederlanden. Środki wpłacane są przez ubezpieczono na konto polisowe cyklicznie: co miesiąc, kwartał lub co roku. Część ubezpieczeniowa zakłada wypłatę środków w razie śmierci ubezpieczonego w ramach standardowego pakietu. Do ubezpieczenia może przystąpić osoba pełnoletnia przez ukończeniem 66. roku życia. Umowa jest zawierana na okres 10 lat.

Plan Ochronny (AXA Życie) to polisa, którą cechują elastyczne warunki umowy. Wysokość składki zaczyna się od 3 zł. Możliwe jest także wykupienie polisy dla całej rodziny w ramach jednej umowy.  Powodzeniem cieszą się ubezpieczyciele umożliwiający dołączenie umów dodatkowych do pakietu standardowego i uwzględniający w ofertach ewentualne długi kredytobiorców.