Polisa na życie do kredytu – z bankiem czy bez?

0
861

Kredyty hipoteczne zaciągane na wiele lat często wiążą się ze stresem. Co tu dużo mówić – uzasadnionym. Ciężko jest przewidzieć, co wydarzy się w ciągu kolejnych 30 lat. Poważna choroba, wypadek, śmierć – jest wiele zdarzeń, które mocno skomplikują zdolność do spłaty zobowiązań przez nas lub przez najbliższych. W takim wypadku, wybór dobrej polisy na życie jest w pełni uzasadniony. Czy warto ją zawierać z bankiem czy poszukać innej oferty na rynku ubezpieczeniowym?

Czy muszę wykupywać polisę w banku, w którym biorę kredyt?

Z końcem marca 2015 roku, w życie weszła ustawa która sporo zmieniła w tym zakresie. Do tego momentu, zaciągając kredyt w danym banku byliśmy włączeni do jego polisy grupowej – niezależnie czy nam się to podobało czy nie. Mechanizm był prosty. Bank posiadał umowę zawartą z wybranym przez siebie towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym grupowo ubezpieczał wszystkich kredytobiorców na wynegocjowanych przez siebie warunkach. Zasady przypominały nieco ubezpieczenie jakie zawieramy za pośrednictwem naszego pracodawcy, z tym, że w tym przypadku katalog zdarzeń i zasad wypłat świadczeń był dopasowany bardziej do potrzeb instytucji finansowej.

Kredyt hipoteczny? Uważaj na bankowe pułapki

Gdzie ubezpieczyć się zaciągając kredyt?

Obowiązujące od ponad 4 lat przepisy uwolniły klientów z takiego mechanizmu. Odtąd możemy skorzystać z dowolnej polisy indywidualnej i po podpisaniu przedstawić ją bankowi. Taki wybór pozwala na dużo szerszą ochronę i wybór oferty dopasowanej do oczekiwań klienta.

To co łączy polisy na życie jakie zawieramy z myślą o kredycie to bezpieczeństwo jego spłaty np. w sytuacji wypadku czy choroby w wyniku których nie będziemy mogli pracować i zarabiać na spłatę rat. Również w przypadku naszej śmierci, nasi bliscy nie zostaną z problemem. Jeśli odpowiednio dobierzemy sumę ubezpieczeniową, możemy być spokojni o ich przyszłość i spłatę zaciągniętych zobowiązań.

Na samym kredycie świat się nie kończy. Rozważając zakup polisy indywidualnej warto wziąć pod uwagę także zabezpieczenie finansowania edukacji dzieci, czy przyszłość współmałżonka na wypadek naszej śmierci. Kompleksowe podejście do sprawy może pomóc nam w wyborze kompleksowego produktu. Wszystko sprowadza się do sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony zawartej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Odwrócony kredyt hipoteczny. Jak to działa?

Pamiętajmy, że zaciągając kredyt mieszkaniowy konieczne jest także ubezpieczenie samego mieszkania. Warto je wykupić w tym samym towarzystwie w którym decydujemy się na polisę na życie. Może dać nam to nie tylko wymierne korzyści w postaci promocji czy bonifikat przy wyborze dodatkowych opcji ale także wygodę posiadania w ubezpieczeniowym portfelu produktów z jednego towarzystwa.

Plusy polisy indywidualnej

– Dopasowanie zakresu ubezpieczenia do naszych potrzeb i możliwości finansowych

– Możliwość wyboru oferty spośród wielu ubezpieczycieli

– Zabezpieczenie nie tylko spłaty kredytu ale także innych ważnych obszarów jak edukacja dzieci, zabezpieczenie finansowe rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego według własnych preferencji czy obliczeń

Polisa grupowa w banku – czy to dobre rozwiązanie?

Zagwarantowana przez ustawodawcę możliwość wyboru miejsca, w którym kredytobiorca ubezpieczy się na życie nie oznacza, że polisy grupowe w banku są gorsze od indywidualnych. Nie. One są po prostu inne. Po pierwsze istnieje ryzyko, że wybierając opcję proponowaną przez bank dokonamy zakupu droższego produktu ubezpieczeniowego niż na „wolnym rynku”. Nie jest to zasadą, bowiem „grupówki” podobnie jak te, które zawieramy u pracodawcy mogą być nieźle wynegocjowane. Problemem jest to, że przyjmujemy warunki, które ktoś wynegocjował za nas a co się z tym wiąże nie muszą być skrojone do naszych potrzeb.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Po drugie, dla wielu osób posiadanie ubezpieczenia w tej samej instytucji finansowej, w której zaciągnęli kredyt jest zwyczajnie wygodnym rozwiązaniem. W sytuacji, w której trzeba będzie skorzystać z zapisanej w polisie ochrony dużo łatwiej będzie dokonać wszelkich niezbędnych formalności. Część z nich załatwi za nas bank jedynie po dostarczeniu niezbędnych dokumentów.

Plusy polisy grupowej w banku

– Ubezpieczenie i kredyt w tej samej instytucji oznacza uproszczenie niektórych procedur

– Wynegocjowane przez bank warunki mogą być czasem bardzo atrakcyjne

Czy decyzja o własnej polisie wydłuża proces przyznawania kredytu?

Niestety, jeżeli w kwestii polisy na życie zabezpieczającej kredyt zamierzamy pójść własną drogą i podziękować za ubezpieczenie proponowane przez bank, musimy liczyć się z wydłużoną procedurą  przyznawania kredytu hipotecznego. Jak to działa?

Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków

Tu wiele zależy od regulacji stosowanych w danym banku. Najszybciej uda się przejść przez cały proces, jeżeli nasza indywidualna polisa ma podobny lub taki sam zakres ochrony jak ubezpieczenie, które znajduje się w ofercie banku.  Na taką ocenę składa się wiele elementów z których, z punktu widzenia banku, kluczowa będzie suma ubezpieczenia. Nie bez znaczenia pozostają zawarte w polisie rodzaje chronionych ryzyk.

Polisa indywidualna powinna zabezpieczać rodzinę

Wiele osób mimo możliwości zabezpieczenia kredytu już posiadaną polisą decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie w banku. Wychodzą one z założenia, że polisa indywidualna powinna zabezpieczyć rodzinę – włączenie jej w zabezpieczenie kredytu może w przypadku nieszczęścia poważnie ograniczyć możliwe do uzyskania środki, które powinny wspomóc edukację dzieci oraz ich start w dorosłe życie. Takie podejście do sprawy wiąże się oczywiście z wyższymi wydatkami jednak może być bardzo racjonalne i dawać gwarancję ochrony zarówno spraw kredytowych jak i innych potrzeb naszych bliskich.