Pożyczka na dowód – na co uważać?

0
982
karta kredytowa

Ma być szybko, skutecznie, choć niekoniecznie tanio. Pożyczka na dowód to rozwiązanie wygodne ale nie brak mu pułapek. Na co uważać w przypadku takiej pożyczki.

Wystarczy wejść na stronę firmy pożyczkowej, wypełnić krótki formularz online, w którym podajemy podstawowe dane z dowodu osobistego. Jeszcze tylko potwierdzamy tożsamość przelewem weryfikacyjnym, a pieniądze trafiają na nasze konto w ciągu kilku minut. Pieniądze oddajemy w całości w ciągu 30 dni (to najczęściej stosowane rozwiązanie) albo w ratach tygodniowych lub miesięcznych.

Sporą wadą takich pożyczek jest… ich dostępność. Łatwe otrzymanie dodatkowych pieniędzy skłania do brania pożyczek, a to dla osób mało zdyscyplinowanych finansowo może spowodować katastrofę finansową. Szczególnie dla osób, które już mają problemy ze spłatą zobowiązań. Takich, które nie mają stałych dochodów, a nierzadko są już windykowani przez komornika.

Dlatego właśnie takie pożyczki są bardzo wysoko oprocentowane. Jeśli jest spore prawdopodobieństwo, że osoba, która taką pożyczkę bierze nie będzie w stanie jej spłacić, firma pożyczkowa musi przygotować się na taką ewentualność. Dlatego RRSO (czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) jest tak duża.

W wielu firmach jest to nawet 500% rocznie. Mało tego. Jak już wspomniałem pożyczka na dowód jest takim produktem, który trzeba spłacić dość szybko, najczęściej w ciągu miesiąca. Jeśli klient firmy pożyczkowej nie ma stałych dochodów, mało prawdopodobne jest, że będzie w stanie zgromadzić w ciągu miesiąca kwotę, która pozwoli spłacić takie zobowiązanie. A wystarczy jeden dzień opóźnienia i firma pożyczkowa dolicza dodatkowe opłaty za nieterminową spłatę co dość znacząco podnosi koszty – tak już drogiego – kredytu.

Pożyczka na dowód – formalności

Mało formalności, z którymi mamy do czynienia w przypadku pożyczki na dowód, powoduje, że możesz też trafić na oszustów, którzy nie dość, że nie udzielą kredytu, to jeszcze wyciągną dane z dowodu by wyłudzić na nie np. kredyt w banku. Strzeż się więc przesyłania skanów dowodów przez internet. Taki „prezent” w rękach oszusta może okazać się dla Ciebie źródłem wielu problemów.

Z drugiej strony nierzetelni pożyczkodawcy, którzy oferują pożyczkę na dowód nie weryfikują klientów w Biurze Informacji Kredytowych, nie sprawdzają też zdolności do spłaty. W zamian stosują skomplikowane umowy, które bardzo łatwo pozwalają przejąć im samochód lub nieruchomość, które stają się zabezpieczeniem kredytu.

Pewnie nieraz słyszałeś o przypadkach osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i zaufały firmom pożyczkowym, które potem przejęły majątek pokrzywdzonych? Jeśli wiec jesteś zdecydowany skorzystać z takiej firmy, koniecznie sprawdź jej renomę i zawsze. Kategorycznie zawsze czytaj umowy, które są wysłane w momencie starania się o taką pożyczkę. Sprawdź też, czy firma nie widnieje na Liście Ostrzeżeń Publicznych, prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która odpowiada za kontrolę firm z branży finansowej.

Listę ostrzeżeń publicznych znajdziesz TUTAJ

Przedłużenie terminu spłaty

Tak jak wspominałem, niektóre z firm pożyczkowych, mają bardzo wysokie opłaty za przedłużenie możliwości spłaty.

Pamiętaj, że jeśli zawierasz taki kontrakt przez internet możesz odstąpić od takiej umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Jeśli odstąpisz od umowy pożyczki w internecie.

Sprawdź możliwości jakie daje Pożyczki bez BIK. Pożyczki pozabankowe. Pożyczki dla zadłużonych. Co musisz wiedzieć?