Pożyczki bez BIK. Jak sprawdzić BIK?

0
968
pożyczka

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która jest odpowiedzialna za gromadzenie informacji na temat opóźnień w spłacie rat kredytów i pożyczek wszystkich ludzi korzystających z polskich banków. Pożyczki bez BIK. Jak sprawdzić BIK?

To właśnie między innymi w tej bazie (istnieją także inne, na przykład BIG) banki sprawdzają wiarygodność kredytową każdej osoby, która stara się o otrzymanie kredytu, szczególnie kredytu hipotecznego.

Jak pobrać raport BIK?

Sprawdzenie BIK to standardowa procedura. Wiedząc, że bank z pewnością sprawdzi tamtejszą historię, należy wcześniej pobrać swój wydruk z BIK-u. W tym celu niezbędny jest internet. Biuro Informacji Kredytowej nie udziela informacji przez telefon lub osobiście, jedynie za pośrednictwem swojej strony internetowej.

  1. Pierwszym krokiem jest założenie konta BIK. Musisz podać prawdziwe dane na tematy takie jak: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres zamieszkania, dokument tożsamości wraz z serią i datą ważności oraz numer PESEL.
  2. Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość poprzez dodanie skanu dokumentu tożsamości albo potwierdzenie jej przez list polecony (trwa to dłużej ze względu na czas oczekiwania na list). Potrzebny jest również przelew identyfikacyjny na kwotę 1 złoty.
  3. Następnie odbierz e-mail z linkiem aktywacyjnym lub wpisz kod autoryzacyjny otrzymany za pośrednictwem SMS-a.

Po otrzymaniu dostępu do konta można pobrać raport z BIK. Pojedynczy raport kosztuje 39 złotych. Pakiet 12 raportów to koszt 99 złotych. Po zapłaceniu za raport zostanie on wygenerowany automatycznie i będzie można go pobrać.

Co znajduje się w raporcie BIK?

Raport BIK składa się z twoich danych osobowych oraz informacji na temat zaciągniętych kredytów i pożyczek. Znaleźć w nim można informacje na temat wysokości pojedynczej raty i liczbie rat, a także o wszelkich opóźnieniach i zaległościach. Niejako podsumowaniem raportu jest scoring. Właśnie scoring wyrażany w formie punktowej, jest bardzo ważny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu. Dodatkowe informacje to wskaźnik BIK, dane z BIG InfoMonitor oraz odpowiedź na pytanie, czy ktoś sprawdzał twoją sytuację finansową, czyli na przykład próbował wyłudzić twoje dane do zaciągnięcia pożyczki.

Jak zlikwidować zapisy w BIK?

Negatywne wpisy w BIK nierzadko zupełnie zamykają możliwość otrzymania kredytu lub pożyczki. W przypadku, jeżeli kredyt został spłacony terminowo, informacje na jego temat są niewidoczne dla instytucji finansowych, chyba że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych na temat już spłaconych kredytów.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku opóźnień. Wówczas nawet bez twojej zgody informacje na ten temat mogą być przetwarzane przez 5 lat, w przypadku gdy opóźnienie przekroczyło 60 dni i upłynęło 30 dni od chwili, kiedy dostałeś informację odnośnie zamiaru przetwarzania informacji na temat kredytu.

Tak naprawdę więc konsument ma niewielki wpływ na te zapisy, może jedynie cofnąć swoją zgodę na przetwarzanie tych danych. Może się tak stać, jeżeli kredyt jest już spłacony w terminie, minęło 5 lat od spłacenia opóźnionego kredytu albo w raporcie BIK znajdują się nieprawdziwe informacje.

>>>Pożyczki bez BIK<<<

Na rynku istnieje jednak oferta pożyczek, które uzyskać można bez sprawdzania BIK. Czym się one wyróżniają? Udzielają ich instytucje pozabankowe, chociaż oczywiście działające zgodnie z obowiązującymi przepisami. W takich miejscach informację zwrotną na temat przyznanej pożyczki oraz same pieniądze otrzymuje się niezwykle szybko.

Firmy pożyczkowe bez BIK udzielają zazwyczaj niewysokich i niezbyt długich pożyczek na wyższy procent niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków. Plusem jest jednak możliwość otrzymania pieniędzy nawet wówczas, kiedy nie ma się stałej pracy i na przykład pracuje się w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło, a także pobiera się różnego rodzaju świadczenia.

Takie pożyczki, często dostępne nawet przez internet, są ratunkiem dla osób, które mają negatywną historię w BIK, na przykład nie spłacały wcześniejszych zobowiązań.

Czytaj też szczegółowe wyjaśnienie o BIK. Wiarygodność, zdolność kredytoqa. Jak podnieść zdolność kredytową?