Program „Mój prąd” – dotacje do instalacji fotowoltaicznych – przewodnik

0
959
fotowoltaika

„Mój prąd” to rządowy program dopłat do paneli fotowoltaicznych. Dzięki niemu liczba instalacji słonecznych ma zwiększyć się o prawie 200 tys. – szacuje Ministerstwo Środowiska i Energii. Sprawdzamy, kto może skorzystać z dopłaty i jak wygląda wniosek o dopłatę do instalacji fotowoltaicznej?

Mój prąd – co to jest?

Program „Mój prąd” to dotacje w formie bezzwrotnej pomocy do instalacji fotowoltaicznych. Dotacje przeznaczone są wyłącznie dla osób fizycznych. Innymi słowy, może z nich skorzystać wyłącznie „statystyczny Kowalski”, który nie prowadzi firmy. Dotacja będzie przyznana tylko na instalacje fotowoltaiczne, których moc jest większa niż 2 kW ale mniejsza niż 10 kW.

Jak oszczędzać pieniądze. W co inwestować?

Dotacja obejmuje zarówno panele jak i osprzęt czyli urządzenia do montażu, a także robociznę. Dotacja wynosi do 50% kosztów ale nie więcej niż 5000 zł. Zakładając, że instalacja dla niewielkiego domu do około 10 000 zł, większość chętnych otrzyma maksymalne dofinansowanie.

Kto przyjmuje wnioski o dotacje „Mój Prąd”?

Dopłaty będą obsługiwane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Żeby zakwalifikować się na dopłatę, instalacja musi zostać opłacona po 23 lipca 2019 roku. Dotacja nie przysługuje tym, którzy już założyli instalacje i zapłacili za nie przed 23 lipca.

Wniosek o dofinansowanie instalacji z programu „Mój prąd”,  trzeba będzie złożyć na formularzu dostępnym na stronie internetowej (www.nfosigw.gov.pl) przed lub w chwili uruchomienia programu.

Fotowoltaika na dachu domu. Uważaj zanim założysz

Jak złożyć wniosek o dopłatę?

Wnioski będzie można składać jedynie w formie papierowej, w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie bądź wysyłając je tam listem. Niestety NFOŚiGW nie przewiduje możliwości składania ich drogą elektroniczną. Do wniosku będzie trzeba dołączyć fakturę za zakup i instalację systemu, a także potwierdzenie zapłaty. Wniosek będzie mógł być złożony dopiero w momencie zakończenia inwestycji, a także otrzymaniu od dystrybutora informacji o zamontowaniu licznika dwukierunkowego i zawarciu umowy z dystrybutorem energii elektrycznej.

Czy dopłata z programu „Mój prąd” będzie przysługiwać na rozbudowę instalacji PV?

NFOŚiGW poinformował 25 lipca, że dopłaty nie będą przysługiwać osobom, które mają już działający system PV i chcą go rozbudować. Wsparcie nie będzie zatem przysługiwać nawet na nowe panele dokładane do istniejących.

Program został zaplanowany na lata 2019-2024 lub do wyczerpania alokacji w wysokości 1 mld zł.

Sprawdź też: Najlepsza pralka do małej łazienki. Konkretne wyliczenia. Prześwietlamy dane producentów