Ranking ubezpieczeń turystycznych. Jak wybierać ubezpieczenie?

0
837

Ubezpieczenie turystyczne to obecnie prawdziwy obowiązek w przypadku nie tylko wakacyjnego wjazdu. Wówczas, kiedy dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, będziesz wymagać leczenia lub stanie się z Tobą jeszcze coś złego, to ubezpieczyciel pokryje koszty do wysokości sumy ubezpieczenia. Piszemy dlaczego warto zwracać uwagę na ranking ubezpieczeń turystycznych oraz odpowiadamy na pytanie: jak wybierać ubezpieczenie?

Które ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Ubezpieczenia tego typu ma w swojej ofercie chyba każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce. Nic zatem dziwnego, że ranking ubezpieczeń turystycznych jest niezbędny. Dzięki temu znajdziesz również odpowiedź na pytanie: „jak wybierać ubezpieczenie?”.

Konkretną propozycję przede wszystkim należy dopasować do okoliczności. Planujesz rodzinny wyjazd? Może chcesz uprawiać jakieś sporty, na przykład windsurfing? A może podróżujesz poza Unię Europejską, na przykład do Stanów Zjednoczonych? To wszystko wpływa na możliwą do wyboru ofertę, a także na jej cenę.

Gdzie najtańsze ubezpieczenia turystyczne?

Najtańsze są ubezpieczenia działające w Polsce, ale tutaj także ich zakres jest inny. Nieco droższe są ubezpieczenia zagraniczne, ale także tam, gdzie opieka lekarska jest darmowa, nie są to ceny zaporowe. Drożej będzie w przypadku krajów, gdzie opieka medyczna jest bardzo droga, jak w przypadku wspomnianych już Stanów Zjednoczonych.

Warto pamiętać, że w przypadku wyjazdu zagranicznego w lokalnej placówce medycznej w ramach ubezpieczenia podróżnego podjęte będą wyłącznie czynności mające na celu ratowanie życia lub zdrowia. Kontynuacja leczenia prowadzona będzie już w Polsce i to po prostu na NFZ.

Nie zawsze im droższe ubezpieczenie tym lepsze

Dobrym elementem, który korzystnie jest wykupić, jest także ubezpieczenie kosztów transportu medycznego do kraju. W przypadku zachorowania, można wówczas otrzymać przejazd bądź przelot do kraju w odpowiednich warunkach, w celu poddania się dalszemu leczeniu.

Oczywiście ubezpieczenie turystyczne objąć może także bardzo wiele innych kwestii, na przykład zawierać ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie od rezygnacji z udziału w wycieczce z powodu jakichś bardzo ważnych powodów, a także inne. Dlatego ranking ubezpieczeń turystycznych należy przeczytać na spokojnie i najlepiej dostosować ofertę do swojej konkretnej sytuacji.

Stwierdzenie, że im droższe jest ubezpieczenie turystyczne, tym jest również lepsze, nie jest prawdą. Czasami drogie ubezpieczenie ma niewielki zakres i niską sumę ubezpieczeniową, więc wcale nie jest korzystne. Różnice w cenach ubezpieczeń turystycznych mogą być naprawdę duże i zdecydowanie odczuwalne, więc jest to ważne.

Za co warto płacić?

Więc za co tak naprawdę warto płacić wybierając ubezpieczenie turystyczne? Z pewnością należy zwrócić specjalną uwagę na pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego. W przypadku wybierania się na przykład w góry ważne jest również pokrycie kosztów akcji ratowniczej.

Z drugiej strony ubezpieczenie NNW jest na relatywnie niską kwotę i to niezależnie od ceny ubezpieczenia. Dodatkowo w razie wypadku nie otrzymuje się całej tej kwoty, a tylko procent od niej. Wśród wymienionych uszczerbków na zdrowiu często nie ma tych najbardziej popularnych, takich jak zwichnięcie lub złamanie kończyny. To oczywiście zdarzyć się może z większym prawdopodobieństwem niż na przykład całkowita utrata słuchu.

Sprawdź jak ubezpieczony jest bagaż

Tak samo ubezpieczenie bagażu. Trzeba bardzo uważnie sprawdzić, co wchodzi w jego zakres. Czasami kwota jest niewysoka i nie obejmuje dodatkowo elektroniki, a to zazwyczaj jest najdroższy element bagażu. Przed podróżą warto przemyśleć, co dokładnie jest w bagażu i czy płacenie za ubezpieczenie tego ma sens.

Odpowiedź na pytanie: „jak wybierać ubezpieczenie?”, brzmi – z głową, dopasowując wariant do swoich potrzeb i możliwości, a przede wszystkim celu podróży. Dodatkowo ranking ubezpieczeń jest naprawdę praktyczną opcją, pozwalającą przejrzeć wszystkie możliwe opcje.

NASZA PORADA Ubezpieczenie turystyczne. Samodzielnie czy z biurem podróży