Tauron. Jak przepisać licznik elektryczny na inną osobę

0
48035
Tauron. Jak przepisać licznik elektryczny na inną osobę

Przepisanie licznika elektrycznego na swoje nazwisko konieczne jest w sytuacji gdy to kupujemy nieruchomość i chcemy sami płacić rachunki za prąd, gdy poprzedni użytkownik zmarł albo nie ma z nim kontaktu. Przepisanie licznika elektrycznego w firmie Tauron nie jest trudne i zajmuje dosłownie kilka minut.

Jeśli wprowadzasz się do nowego mieszkania i licznik prądu jest już założony, to żeby otrzymywać rachunki na swoje nazwisko, trzeba podpisać umowę z dostawcę energii. W Tauronie można to zrobić przez internet. Wystarczy wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy online. Nie trzeba niczego ręcznie wypełniać ani skanować.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Protokół zdawczo-odbiorczy sporządzany jest gdy przekazuje się konkretne dobra. Jeśli sprzedajemy mieszkanie, to nowy właściciel musi przepisać na siebie licznik prądu. Jeśli tego nie zrobi, to nowy właściciel będzie korzystał z prądu na twój koszt. Głównym celem protokołu zdawczo-odbiorczego jest podanie stanu licznika tak by można było dokonać końcowego rozliczenia. Dzięki temu następny miesiąc rozliczeniowy będzie już liczony od nowa. W protokole zdawczo-odbiorczym mamy dokładne dane obu stron, a także parametry licznika, czyli jego numer fabryczny i informację o tym w której jest strefie.

14 dni na przepisanie licznika?

Przepisanie licznika składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy zdającego licznik, czyli osoby, która cały czas miała podpisaną umowę. Jeśli obecny użytkownik korzysta z profilu Mój Tauron to po zalogowaniu się do niego otrzyma specjalny link. Wystarczy, że przekaże go osobie, która licznik przejmuje. Od tego momentu nowy właściciel mieszkania musi w ciągu 14 dni dokończyć cały proces. Jeśli tego nie zrobi, protokół zdawczo-odbiorczy będzie anulowany.

Osoba, która odbiera licznik musi wypełnić formularz, który otrzymuje od osoby zdającej licznik. Musi w formularzu potwierdzić adres, pod którym znajduje się taki licznik. Jednocześnie może wybrać odpowiednią ofertę na prąd. W międzyczasie monter Tauronu sprawdza licznik.

Przepisanie licznika po osobie zmarłej

Warto pamiętać, ze jeśli chcemy przepisać licznik po osobie zmarłej albo takiej, z którą nie jesteśmy w stanie się skontaktować, nie będzie możliwe przepisanie licznika poprzez formularz online. Trzeba wtedy pobrać odpowiedni druk ze strony www.tauron.pl i dostarczyć do do firmy. Razem z wnioskiem należy też dostarczyć załączniki takie jak akt zgonu albo też oświadczenie o tym, że nie jest możliwe skontaktowanie się z poprzednim właścicielem.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Tauronu

NASZA PORADA Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Na co zwrócić uwagę?