Telekomy podnoszą ceny usług. Jak sprawić by rachunek za komórkę był niższy?

0
1117
rachunek_za_komorke

Jak płacić niższy rachunek za komórkę? Każdego miesiąca statystyczny Polak na korzystanie z telefonu komórkowego wydaje 48,70 zł miesięcznie. Rekordziści potrafią na ten cel przeznaczyć nawet 500 zł – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Jednak użytkownicy smartfonów muszą przygotować się na konieczność jeszcze głębszego sięgnięcia do kieszeni, ponieważ największe telekomy zapowiedziały podniesienie cen usług.

Według danych Eurostatu, Polska ma jedne z najtańszych usług telekomunikacyjnych w Europie. Wkrótce się to zmieni, ponieważ telekomy zdecydowały się podnieść ceny. Już zrobił to Orange i Play, a podobne plany ma również Cyfrowy Polsat, czyli właściciel Plusa. W jaki więc sposób możesz sprawić by rachunek za komórkę był niższy?

Długi klientów telefonów czyli niezapłacony rachunek za komórkę

O oszczędzaniu szczególnie powinni pomyśleć młodzi użytkownicy komórek. Dłużnicy w wieku 18-25 lat są winni telekomom 142 mln zł, a ich średnie zadłużenie wynosi 3 070,25 zł. Łącznie długi Polaków u operatorów komórkowych wynoszą 1,14 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Główną przyczyną zadłużenia jest zawieranie długoterminowych umów z telekomami. Dłużnicy decydują się na drogi abonament, aby posiadać najnowszy model smartfona. W przeciwnym wypadku nie byłoby stać ich na jego zakup. Niestety przeceniają własne możliwości finansowe i przestają płacić rachunek za komórkę.

Aby nie popaść w spiralę długów, lepiej wybrać tańszy model smartfona, a także obniżyć wysokość opłat za jego użytkowanie. Można to zrobić stosując kilka prostych zasad, dzięki którym rachunki za komórkę będą niższe.

Ograniczenie transferu danych w komórce

Wielu posiadaczy smartfonów korzysta z internetu mobilnego. Jednak częste oglądanie i udostępnianie transmisji wideo może bardzo szybko wyczerpać limit transmisji danych, za które operator naliczy dodatkowe opłaty. Aby błyskawicznie nie wykorzystać całego pakietu, warto jeśli to możliwe używać sieci bezprzewodowej lub bezpłatnego Wi-Fi udostępnianego przez restauracje, kina czy hotele.

Ponadto możemy ograniczyć transfer poprzez wyłączenie w smartfonie aplikacji, które zużywają najwięcej danych pracując w tle. Warto również zezwalać na aktualizację urządzenia jedynie w przypadku połączenia z Wi-Fi, a także wyłączyć automatyczne odtwarzanie filmów w mediach społecznościowych.

Czytaj również: Chwilówki. Czy można mieć darmową pożyczkę nawet przez półtora miesiąca? 

Wszystkie media w jednym abonamencie

Oprócz komórki korzystamy również z telewizji czy internetu domowego? W takim przypadku skutecznym sposobem na obniżenie rachunków może być zakup wszystkich mediów u jednego operatora. W niektórych dużych telekomach możemy mieć w jednym abonamencie nie tylko standardowe usługi telekomunikacyjne, lecz także dołączyć do nich opłaty za prąd, gaz, ubezpieczenie czy prowadzenie konta bankowego.

Dzięki temu możemy łączyć w jednym abonamencie produkty i usługi, z których najczęściej korzystamy. Takie rozwiązanie umożliwia lepszą kontrolę comiesięcznych wydatków. Ponadto w zamian niektóre telekomy oferują również atrakcyjne rabaty, co pozwala użytkownikom obniżyć wysokość rachunków nawet o kilkaset złotych rocznie.

Zamiast dużego telekomu mniejszy dostawca

W Polsce działają cztery duże telekomy i większość klientów zwykle w nich posiada komórkę. Jednak oprócz nich w naszym kraju znacznie więcej podmiotów jest dostawcami usług telekomunikacyjnych. Najczęściej korzystają one z infrastruktury technicznej największych graczy i są tzw. operatorami wirtualnymi. Skala ich działalności jest mniejsza, dzięki czemu mogą oferować niższe ceny niż tradycyjne telekomy.

Warto więc przed zakupem smartfona czy wyborem abonamentu telefonicznego sprawdzić, jakie warunki oferują mniejsi dostawcy. Często możemy u nich znaleźć tańsze rozmowy, wyższy limit transferu danych mobilnego internetu, czy tańszy model najnowszego telefonu niż u największych telekomów.