Terminowe ubezpieczenie na życie

0
872

Terminowe ubezpieczenie na życie to ubezpieczenie, które zawieramy na określony czas. W szerokiej palecie ubezpieczeń na życie znajdują się takie, które można zawrzeć na z góry określony okresie.

Takie rozwiązanie ma wiele praktycznych zastosowań. Przykładem może być polisa zawarta na czas spłaty kredytu, lub obejmująca okres edukacji dzieci – w ten sposób zabezpieczamy bliskich na wypadek śmierci w okresie, w którym nasza śmierć może postawić ich w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. W takim wypadku idealnym rozwiązanie mogą okazać się terminowe ubezpieczenia na życie

Jak nas rżną na ubezpieczeniach szkolnych, czyli dlaczego kupujemy dwa razy to samo. Wszystko co musisz wiedzieć o NNW

Jakie są zalety terminowych ubezpieczeń na życie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadające w swojej ofercie takie rozwiązanie często zachwalają jego cenę. Rzeczywiście polisy na życie zawarte na z góry określony czas, potrafią kosztować dużo mniej niż rozwiązania dożywotnie. Na polskim rynku dostępne są ubezpieczenia już od 1 złotego.

Co więcej, wysokość składki na cały okres ubezpieczenia często pozostaje niezmienna. Warto jednak pamiętać o podstawowej zasadzie jaką rządzą się wszystkie produkty tego typu – wysokość składek zależy od tego na jaką sumę ubezpieczenia umówimy się z towarzystwem – tu niespodzianki nie ma – im jest wyższa, tym wyższe składki będziemy zobowiązani płacić.

Na jaki czas najczęściej zawierane są terminowe ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczyciele zazwyczaj dają wolną rękę na jaki czas można zawrzeć polisę terminową. Co do zasady wskazują jedynie minimalny i maksymalny okres takiej ochrony. Górna granica może być uwarunkowana także osiągnięciem maksymalnego wieku ubezpieczonego – np. 70 lub 80 lat.

Ubezpieczenie na życie. Co można negocjować?

Zawierając taką polisę warto dokładnie przeanalizować powody dla których chcemy ją wykupić. Jeżeli przedmiotem naszej troski jest sytuacja materialna rodziny w czasie spłacania kredytu hipotecznego i świadomość, że nasza śmierć może spowodować poważne kłopoty materialne powinniśmy wykupić takie ubezpieczenie na czas spłaty kredytu. Zakładając, że nasza umowa z bankiem zakłada spłatę zobowiązań w 2035 roku – powinniśmy zawrzeć polisę z dokładnie takim terminem końcowym.

Ubezpieczyciel powie nam „nie” tylko w sytuacji jeśli we wskazanym roku, przekroczymy górną granicę wieku do jakiej towarzystwo deklaruje objęcie nas ochroną.

Ta granica jest różna w różnych firmach ubezpieczeniowych, więc w sytuacji odmowy w jednym towarzystwie, warto sprawdzić warunki u konkurencji.

Inną przesłanką do zawarcia terminowego ubezpieczenia na życie jest utrzymanie i edukacja dzieci. W takiej sytuacji najczęściej zawierane są polisy na 30 lat np. od 28 do 58 toku życia – czyli jak podaje Rzecznik Finansowy okres w którym na utrzymaniu rodziców znajdują się dzieci.

Inwestowanie w nieruchomości – podatek katastralny

Kiedy zostanie wypłacone świadczenie?

Świadczenie trafi do uposażonych wówczas, jeśli w okresie objęcia ochroną dojdzie do śmieci ubezpieczonego. Wówczas, w myśl przepisów wygasa rzecz jasna obowiązek opłacania składek. Uposażeni otrzymają sumę ubezpieczenia w równych częściach, chyba, że zmarły określił w umowie proporcje podziału tej kwoty.

Pamiętajmy, że korekty w tym zakresie, mogą zostać dokonane w dowolnym momencie przez ubezpieczeniowego bez konieczności informowania o nich uposażonych.

Jak wykupić terminowe ubezpieczenie na życie?

Zazwyczaj podpisanie terminowej umowy ubezpieczenia na życie nie wymaga spełnienia szczególnie uciążliwych formalności. Zazwyczaj ogranicza się do wypełnienia wniosku na przykład u agenta ubezpieczeniowego. Zdarza się, że ofertę objęcia taką ochroną otrzymamy przy okazji zawarcia innych umów.

Niezależnie od terminu, kwoty ubezpieczenia i miejsca podpisania umowy, warto dokładnie zapoznać się z proponowaną ofertą i porównać ją z tym co proponuje nam konkurencyjne towarzystwo. Czasem w tej samej cenie możemy bowiem liczyć na cenne rozszerzenia lub inne udogodnienia, które przeważą szalę wyboru i pozwolą wybrać polisę spełniającą w pełni nasze oczekiwania.