Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Czy można ubezpieczyć hulajnogę elektryczną

0
1528
hulajnoga

Wraz z nadejściem ciepłych dni, na ulicach polskich miast i miasteczek pojawiły się elektryczne hulajnogi. Bez względu na to, czy zostały wypożyczone przez aplikację, czy kupione za własne pieniądze, stanowią nie lada wyzwanie dla wszystkich uczestników ruchu, pieszych a także ubezpieczycieli.

Hulajnoga elektryczna czy rower?

Wiele osób uważa hulajnogę elektryczną za substytut roweru. Kierując się tym przekonaniem, podróżując na hulajnodze, korzystają z ulic i ścieżek rowerowych. Rozwiązanie to jest dla nich wygodniejsze,  wymienione powierzchnie są bardziej równe niż chodniki. Dodatkowo, wyeliminowanie pędzących hulajnóg elektrycznych z ciągów komunikacyjnych przeznaczonych dla pieszych, zwiększa bezpieczeństwo. Wszak wypadki z udziałem przedstawicieli tych dwóch grup, należą do najbardziej feralnych w skutkach. Urządzenie osiąga prędkość nawet 30 km/h, co oznacza, że podczas zderzenia zagrożone jest nie tylko zdrowie, ale i życie osób w nim uczestniczących.

Lokator nie płaci. Co mogę zrobić

Aktualnie firmy ubezpieczeniowe oferują aż trzy rodzaje polis dla fanów rowerów. Są to: NNW – obejmujące następstwa nieszczęśliwych wypadków, do których doszło w czasie eskapad, OC – skupiające się na ochronie sprawcy wypadku, oraz od ryzyka kradzieży ukochanych dwóch kółek.

Gdzie ubezpieczyć hulajnogę?

Niestety, zwolennicy hulajnóg nie mogą z nich korzystać.  Nie mogą też liczyć na szybką aktualizację propozycji ubezpieczycieli. Mimo chęci właścicieli i użytkowników, hulajnoga i rower nie są pojazdami tożsamymi w świetle przepisów. Popularność nowych jednośladów zaskoczyła i ustawodawcę i firmy ubezpieczeniowe. Nikt nie spodziewał się tak wielkiego i szybkiego boomu, z jakim spotykamy się na ulicach. Co za tym idzie, nie przygotowano na czas odpowiednich regulacji.

Ranking ubezpieczeń na życie. Indywidualne ubezpieczenie na życie

Pomijając sprawy odpowiedzialności za ewentualny wypadek, koszt jaki trzeba ponieść przy zakupie tego typu sprzętu, uzasadnia chęć jego zabezpieczenia przed kradzieżą. Z założenia hulajnoga elektryczna na ułatwić i przyspieszyć poruszanie się w korkach. Normalnym jest, że osoba wybierając ten środek transportu, załatwiając sprawy i przemieszczając się z punktu A do punktu B, będzie zmuszona do pozostawienia go bez opieki. Świadomość posiadania ubezpieczenie na wypadek kradzieży z pewnością zwiększyłoby komfort użytkowników.

Ustawowa definicja hulajnogi

Do dnia dzisiejszego (lipiec 2019) w polskich przepisach nie występuje definicja hulajnogi. Urządzenia te nie są w żaden sposób prawnie klasyfikowane. Obecnie trwają prace nad nowelizacją Prawa drogowego, ale poza ogólnikami nie wskazano żadnych szczegółow, chociażby terminu ich zakończenia. Hulajnogi elektryczne mają należeć do katalogu „urządzeń transportu osobistego” o konkretnych parametrach. Jednym z nich ma być osiągana prędkość.

Problem nie występuje jedynie w Polsce. W całej Unii Europejskiej trwa batalia nad ujarzmieniem tego nowego zjawiska. Przedstawiciele UE rozważają wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla właścicieli i posiadaczy „niewielkich elektrycznych pojazdów”. Do tej grupy zaliczałyby się obok rowerów i elektrycznych deskorolek również hulajnogi. Główny cel tego zabiegu to zapewnienie osobom, poszkodowanym w wypadkach z udziałem urządzeń elektrycznych, szybkiej drogi dochodzenia odszkodowania.

UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystko co powinieneś wiedzieć o tej instytucji

Dopiero, gdy ustawodawca wprowadzi odpowiednią kategorię, firmy ubezpieczeniowe będą mogły przygotować dedykowane produkty. Sensownym rozwiązaniem tego ambarasu byłoby uwzględnienie hulajnóg elektrycznych w dostępnych na rynku  ubezpieczeniach OC. Przed zawarciem umowy należy jednak dokładnie przeczytać listę wyłączeń i upewnić się czy zapewnienia sprzedawcy nie są jedynie chwytem marketingowym.

Jak na razie osoby pędzące na popularnych jednośladach są w świetle prawa pieszymi. A tym, jak wiadomo ubezpieczenie nie jest potrzebne do przemieszczania się. Na szczęście brak obowiązku posiadania właściwej polisy, nie wyklucza konieczności poniesienia odpowiedzialności za spowodowany wypadek i szkody (jeśli takie powstały).

Będziemy na bieżąco śledzić sprawy związane z ubezpieczeniem hulajnogi

Sprawdź także: 5 aplikacji mobilnych do zarządzania budżetem domowym, które powinieneś znać