Ubezpieczenie na życie. Co można negocjować?

0
1434

Czy można negocjować warunki ubezpieczenia na życie? Elastyczne podejście do potrzeb klienta nie zawsze oznacza, że wszystko da się wynegocjować. Przed podpisaniem umowy ws. ubezpieczenia na życie, warto jednak dokładnie przedyskutować jej zakres z obsługującym nas agentem. Czasem może się okazać, że rezygnacja z jednego lub dwóch niekoniecznie potrzebnych z naszego punktu widzenia rozszerzeń pozwoli nam na niemałe oszczędności.

Co można negocjować w ubezpieczeniach na życie? 

W każdym ubezpieczeniu niezwykle ważnym elementem, choć często zbyt pobieżnie analizowanym przez klientów są Ogólne Warunki Ubezpieczenia – określane zazwyczaj skrótem OWU. Jak zaznacza Rzecznik Finansowy – są opracowywane przez ubezpieczycieli i co do zasady niepodlegające negocjacjom w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia.

Rzeczywiście w większości przypadków standardowych ubezpieczeń na życie, sugestie ze strony klienta dotyczące zmiany któregokolwiek punktu OWU spotykają się z odmową ze strony ubezpieczyciela.

Można sobie jednak wyobrazić, że w przypadku, w którym w grę wchodzą naprawdę drogie rozwiązania i wysokie składki opłacane przez długi czas, można spróbować podjąć próbę zindywidualizowania oferty.

 

Ranking ubezpieczeń na życie. Indywidualne ubezpieczenie na życie

Polisa szyta na miarę?

Pole do manewru jest jednak zupełnie gdzie indziej. Przystępując do rozmów ws. oferty należy pamiętać, że ubezpieczenia na życie są często bardzo rozbudowanymi produktami, które w zależności od potrzeb można – a nawet należy modyfikować.

Chodzi przede wszystkim o rozszerzenia polisy takie jak na przykład świadczenia wypłacane w sytuacji narodzin dziecka. Jeżeli nie spodziewamy się powiększenia rodziny, możemy w przypadku indywidualnej oferty takie rozszerzenie pominąć i płacić mniej. To tylko przykład na to, że niektóre elementy ubezpieczenia można dobrać według naszych rzeczywistych potrzeb.

 

Ubezpieczenie posagowe – co to jest?

Umiejętność dobrania polisy szytej na miarę jest przydatna także w sytuacji terminowych ubezpieczeń na życie. Jeśli zależy nam na objęciu ochroną okresu spłaty kredytu zaplanowanego jeszcze na 18 lat, nie ma potrzeby zaokrąglania tego okresu do równych 20-tu – chyba, że zakładamy wnioskowanie do banku o wakacje kredytowe, lub spodziewamy się, że z jakiegokolwiek innego powodu okres spłaty może zostać wydłużony – na przykład w razie konieczności wzięcia dodatkowego kredytu na remont domu lub inne ważne inwestycje.

Przegląd portfela ubezpieczeniowego

Dobrym pomysłem jest przegląd posiadanych polis przy okazji zawierania ubezpieczenia na życie. Może się bowiem okazać, że lepszym rozwiązaniem jest zakup produktu rozbudowanego o rozszerzenia – na przykład dotyczące następstw nieszczęśliwych wypadków i rezygnacja z posiadanego, osobnego ubezpieczenia NNW. Doradca klienta powinien nam doradzić w jakiej sytuacji zapłacimy mniej i w jakim zakresie ochrona ubezpieczeniowa może się pokrywać w stosunku do już posiadanego portfela. Z reguły taka konsolidacja ubezpieczeń pozwala na spore oszczędności.

Co sprawdzić zawierając ubezpieczenie?

Z uwagi na to, że same Ogólne Warunki Ubezpieczenia są bardzo rozbudowanym dokumentem, należy dać sobie czas na jego dokładną analizę. Pośpiech nie jest wskazany, bowiem polisa na życie z jednej strony wygeneruje po naszej stronie stałe, długotrwałe zobowiązania, z drugiej ma dać nam gwarancję wsparcia w trudnych momentach. Tej decyzji musimy być po prostu pewni, dlatego powinniśmy porównać oferty także z innych towarzystw ubezpieczeniowych.