Ubezpieczenie posagowe – co to jest?

0
1122

Ubezpieczenie posagowe jest ubezpieczeniem, które pozwala zapewnić bezpieczeństwo finansowe rodzinie, a szczególnie dziecku, jeśli rodzicom przydarzy się coś innego.

Co to jest polisa posagowa?

Ubezpieczenie posagowe to polisa na życie. Jej celem jest zabezpieczenie finansowe dziecka gdy straci rodziców. Polisa posagowa zabezpiecza też środki na przyszłość dziecka. Polisa posagowa może  być wykupiona przez każdego z rodziców. Jedynym ograniczeniem jest wiek dziecka. W przypadku polisy posagowej nie można bowiem zawrzeć takiej umowy jeśli dziecko ma więcej niż 18 lat. Charakterystyczną cechą polisty posagowej jest to, że zawiera się ja na kilka lat. Najczęściej to okres od 5 do 25 lat.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o zanim wybudujesz dom

Polisa posagowa – zakres ubezpieczenia

Celem polisy posagowej jest zapewnienie środków finansowych dla dziecka na czas dorosłości. Podstawowy zakres polisy posagowej obejmuje gromadzenie kapitału na przyszłość dziecka. Do większości takich polis posagowych można dobrać umowy dodatkowe. Wśród dodatkowych opcji można np. wybrać zabezpieczenie rodziny w przypadku zawału jednego z rodziców, czy np. zachorowania na nowotwór albo poważnej operacji.

Polisa posagowa – ile kosztuje?

W największym uproszczeniu można stwierdzić, że im młodsze dziecko, tym niższa składka. Najbardziej opłacalne takie ubezpieczenie będzie w momencie wykupienia go gdy dziecko się urodzi. Wszystko dlatego, że będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na zebranie kapitału dla dziecka.

Polisa posagowa – gdzie kupić?

Polisę posagową oferują m.in. PZU Życie, Warta, Axa, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Koszt polisy, czyli składka ubezpieczeniowa zależeć będzie od sumy ubezpieczenia. Na składkę ma też wpływ wiek dziecka, rodzica, a także stan zdrowia rodzica. Przy kalkulowaniu wysokości składki ubezpieczyciele biorą też pod uwagę stan rodzinny ubezpieczającego. Chodzi o miejsce zamieszkania i sytuację rodzinną. Minimalną składkę można już mieć za ok. 100 złotych miesięcznie. Warto zapytać przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, czy jest możliwość dopłacania dodatkowych środków do polisy. Są to tzw. składki doraźne, które zwiększają kapitał polisy.

Becikowe – ile wynosi, komu przysługuje i jak się ubiegać o zapomogę na dziecko w 2019 r.?

Polisa posagowa – oszczędzanie pieniędzy

Konstrukcja polisy posagowej zakłada, że ma ona część ochronną, zabezpieczającą życie osoby ubezpieczonej, a także inwestycyjną. Najczęściej stosowany wariant to taki gdy występuje wariant ochronny i inwestycyjny. Procentowy udział każdej z opcji zależy od rodzaju produktu. W przypadku części inwestycyjnej pieniądze są lokowane w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych

Polisa posagowa – jak można oszczędzać pieniądze na edukację dziecka?

Żeby zapewnić dziecku środki na przyszłość nie zawsze trzeba korzystać z polisy posagowej. Wystarczy, że otworzymy konto oszczędnościowe i będziemy wpłacać na nie odpowiednią kwotę pieniędzy. Można też samodzielnie przekazywać pieniądze do funduszy inwestycyjnych. W takiej sytuacji dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia jeśli zdarzy się tragedia. Wszystko dlatego, że taki produkt nie zapewnia ochrony ubezpieczeniowej. Zamiast tego mamy jednak szansę na zgromadzenie zdecydowanie wyższej sumy pieniędzy. Dlaczego? Bo całość kwoty jest przeznaczona na oszczędzanie, a nie na ochronę ubezpieczeniową.

Wakacyjny wyjazd z dzieckiem Jak się przygotować?

Poradnik Portalu Konsumenckiego:

Polisa posagowa jest ubezpieczeniem na życie. Umowa podpisywana jest przede wszystkim po to by zapewnić finansowanie startu w dorosłość dziecka. Polisa posagowa jest zawierana na określony czas.