Ubezpieczenie turystyczne. Samodzielnie czy z biurem podróży

0
1443
turystyczne

Jeśli zdecydujesz się wykupić wczasy w biurze podróży, często będziesz miał już w ofercie ubezpieczenie turystyczne. Prawo nakazuje bowiem touroperatorom ubezpieczyć wszystkich swoich klientów. Czy jednak takie ubezpieczenie faktycznie coś daje?

Wyjazd na wakacje z biurem podróży jest wygodny. Nie musisz martwić się o noclegi, transport i wymyślanie dodatkowych atrakcji. Biuro podróży załatwi te sprawy za Ciebie, byś mógł cieszyć się urlopem. Na dodatek otrzymasz też polisę turystyczną. Ma ona na celu zrzucenie z Ciebie dodatkowych kosztów w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych. I tu od razu małe zastrzeżenie. Taka polisa jest obowiązkowym punktem każdego wyjazdu organizowanego przez biuro podróży. Prawo, które narzuca obowiązek ubezpieczenia uczestników wyjazdy nie określa co taka polisa powinna zawierać. W przepisach nie ma też mowy o sumie ubezpieczenia. Wszystko to powoduje, że taki produkt może być, delikatnie mówiąc, mało korzystny.

Jeśli więc wyjeżdżasz z biurem podróży, zawsze dopytaj o szczegóły ubezpieczenia. Szczególnie, że nie zawsze będziesz miał możliwość zmiany pakietu ubezpieczeniowego. Wynika to z tego, że biura podróży oferują polisy w formie ubezpieczenia grupowego, które ma standardowe warunki dla wszystkich. Daje niewiele, ale jest tanie. Najczęściej suma ubezpieczenia w takim ubezpieczeniu nie jest wyższa niż kilkanaście tysięcy euro. A trzeba wiedzieć, że w wielu krajach, nawet tych należących do Unii Europejskiej istnieje model współpłacenia za podstawowe usługi medyczne. Pacjent musi np. zapłacić z własnej kieszeni 25% kosztów wizyty lekarskiej.

Ubezpieczenie turystyczne w biurze podróży

Ubezpieczenie turystyczne zawierane przez biuro podróży w wielu przypadkach jest po prostu nieskuteczne. Może np. nie obejmować kosztów leczenia osób powyżej 65 roku życia. Jeśli wiec w takim wyjeździe bierze udział senior, ubezpieczenie nie będzie działać. A co istotne, nie da się do niego najczęściej wykupić żadnych rozszerzeń. Podobna sytuacja czeka nas w przypadku chorób przewlekłych. Jeśli mamy cukrzycę, czy np. nadciśnienie, w ramach polisy turystycznej zawieranej w biurze podróży możemy mieć problem z tym, by uzyskać pomoc medyczną, za którą zapłaci ubezpieczyciel. W takim przypadku konieczne jest bowiem odpowiednie rozszerzenie, często dostępne wyłącznie w ramach polisy kupowanej indywidualnie. Polisy grupowe bardzo rzadko obejmują ochronę bagażu. Jeśli na lotnisku zgubią się nasze walizki, to w ramach takiego ubezpieczenia nie dostaniemy rekompensaty.

Odpowiedzialność cywilna

No i mamy jeszcze element ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. Tutaj suma ubezpieczenia najczęściej ma kilka tysięcy złotych. Trzeba pamiętać, że w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego, w takim przypadku wypłacane jest najczęściej kilka procent sumy ubezpieczenia. W związku z tym wypłata będzie bardzo niska. Co możemy zrobić, żeby lepiej zabezpieczyć się na urlopie? Trudno będzie nam zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia oferowanego przez biuro podróży. Dobrze jest wtedy dokupić sobie ubezpieczenie indywidualne. Można je dopasować do swoich preferencji. O różnicach w ubezpieczeniach pisaliśmy już m.in. tutaj

Jeśli jedziemy do jednego z krajów europejskich warto wykupić polisę, której suma ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia to minimum 30 000 euro. W przypadku krajów pozaeuropejskich – nawet 40 000 euro. 

Najlepsza polisa turystyczna

Wybór polisy turystycznej samodzielnie daje nam gwarancję uzyskania wysokich sum ubezpieczenia. Mało tego. Taka polisa pozwala dokupić warianty rozszerzenia ochrony np. o koszty ratownictwa, OC, NNW, czy na wypadek utraty bagażu. Można też wybrać rozszerzenia, które pozwolą zadziałać ubezpieczeniu gdy uprawiamy sporty ekstremalne, a nawet gdy do zdarzenia dojdzie pod wpływem alkoholu. Jeśli kupujemy polisę ubezpieczeniową samodzielnie, to nie musimy wybierać spośród z góry narzuconych rozwiązań. Możemy takie ubezpieczenia dopasować indywidualnie.

Ubezpieczenie linii lotniczych

Warto wspomnieć, że ubezpieczenia oferują też linie lotnicze. Ale i tutaj jak to jest zwykle w gotowych, grupowych ubezpieczeniach, zakres może być wyjątkowo okrojony. Lepiej dołożyć kilkanaście złotych do ubezpieczenia indywidualnego i mieć spokojną głowę w razie gdy trzeba będzie np. skorzystać z pobytu w zagranicznym szpitalu.

Nasza porada:

Polisy turystyczne oferowane przez biura turystyczne są obowiązkowym elementem każdej oferty wycieczki. Narzucają to przepisy. Polisy takie mają jednak bardzo ograniczony zakres i często nie dają możliwości rozszerzenia zakresu ochrony. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na indywidualne ubezpieczenie turystyczne.