Ubezpieczenie w podróży. Jak wybrać odpowiednią polisę?

0
785
ubezpieczenie-turystyczne

Czasem niewielka kwota wpłacona zapobiegawczo może okazać się najlepszą inwestycją. Ubezpieczenie w podróży pozwoli uniknąć kosztów leczenia, odwołanej podróży czy innych wydatków związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Sezon wakacyjny to raj dla ubezpieczycieli. Rynek oferuje dziesiątki ofert, które pomogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas urlopu. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Zakres ubezpieczenia

Jeszcze przed wizytą u ubezpieczyciela warto zastanowić się, co planujemy robić w trakcie urlopu. Choć standardowe pakiety polisy odpowiadają na większość potrzeb podróżnych, są jednak wyjątki. Podstawowe ubezpieczenia podróży obejmuje zwykle pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie OC, odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków, rekompensatę w razie kradzieży czy uszkodzenie sprzętu.

Im więcej ofert, tym bardziej różnorodny wachlarz usług w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Część ubezpieczycieli wyłącza jednak odpowiedzialność w razie chorób przewlekłych czy uprawiania sportów (nie tylko ekstremalnych). Stąd tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą polisy i ewentualne dokupienie ubezpieczenia w razie dodatkowych potrzeb.

Czy oferowana kwota pokryje koszty?

Nagłe zdarzenia losowe za granicą mogą kosztować więcej niż w kraju. Mowa głównie o kosztach leczenia, które szczególnie gdy nie mamy wyrobionej karty EKUZ, mogą pochłonąć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto uświadomić sobie, że to nie stawka, jaką płacimy za ubezpieczenie jest najważniejsza, lecz kwoty, które zawarte są w umowie. Same opłaty za ubezpieczenie są zwykle symboliczne w stosunku do ewentualnych wydatków, jakie pokryje ubezpieczyciel – do kilkudziesięciu złotych na wyjazd dla pary. Warto zatem zapoznać się z cenami usług w kraju, do którego się wybieramy i porównać je z kwotami oferowanymi przez ubezpieczyciela.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?

Zamiast pójść do pierwszego przypadkowego biura ubezpieczeń, warto najpierw przeanalizować dostępne oferty. Serwis punkta.pl pomaga porównać oferty nawet kilkunastu biur ubezpieczeniowych w zależności od rodzaju planowanych aktywności, miejsca pobytu i czasu trwania urlopu. Przykładowo, para, która w sezonie letnim planuje tygodniowy pobyt w Chorwacji w celach rekreacyjnych zapłaci za ubezpieczenie łącznie od 40 do nawet 240 zł. Najtańsza opcja zapewnia pokrycie kosztów w razie leczenia, czy opóźnienia lotu. Suma ubezpieczenia wynosi wówczas 200 tys. euro. Pakiet za 240 zł zapewnia pokrycie kosztów leczenia w szpitalu, a także u stomatologa (usługa ta często wyłączona jest z podstawowych pakietów).

Ubezpieczony w ramach najdroższego pakietu skorzysta także z rekompensaty za spóźniony lub odwołany lot, OC sportowego, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy zwrotu kosztów za zgubiony lub uszkodzony bagaż.  To tylko kilka elementów, jakie może zawierać umowa z ubezpieczycielem. Każdą decyzję należy jednak przeanalizować indywidualnie biorąc pod uwagę kraj, do którego się wybieramy, rodzaj zaplanowanych aktywności, czas pobytu i własne potrzeby np. w razie przewlekłej choroby.