Ubezpieczenie zdrowotne dla freelancera, który nie ma etatu

0
1702

Gdzie ubezpieczyć się gdy nie masz etatu? Czy ubezpieczenie zdrowotne pozwala korzystać z publicznej opieki zdrowotnej gdy nie pracujesz na podstawie umowy o pracę? Zobacz, jak to wszystko załatwić.

Zgodnie z prawem, każda osoba ubezpieczona w ZUS może skorzystać z państwowej opieki zdrowotnej. Chodzi tu o procedury szpitalne czy ambulatoryjne. Bezpłatny dostęp do usług POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) zapewniony jest wszystkim obywatelom, także tym, którzy nie są ubezpieczeni. Ubezpieczenie wymagane będzie w przypadku konieczności skorzystania ze specjalistycznej pomocy lekarskiej. Chodzi tu przychodnie specjalistyczne, szpitale czy sanatoria. Żeby więc skorzystać z publicznej służby zdrowia, wystarczy m.in.:

  • Być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia albo umowy agencyjnej
  • Być rolnikiem
  • Być osobą, która prowadzi działalność gospodarczą
  • Być emerytem lub rencistą
  • Być uczniem lub studentem
  • Być dzieckiem, które jeszcze nie rozpoczęło nauki w szkole.

Do skorzystania z publicznej służby zdrowa mają też prawo duchowni, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, czy straży pożarnej. Mogę też z niej skorzystać ci, którzy pobierają świadczenia socjalne, takie jak np. urlop macierzyński.

Przy umowie o pracę lub umowie zlecenie składka odprowadzana jest przez pracodawcę. W imieniu pracownika przekazuje on 9% zarobków do ZUS.

Jeśli nie masz możliwości pracy na etacie, a także na zlecenie nie będziesz miał prawa do korzystania z publicznej służby zdrowia. Jak więc mieć ubezpieczenie?

Na początek zaskoczenie. Prywatne ubezpieczenie nie zastąpi ubezpieczenia ZUS. Oczywiście można je kupić praktycznie u każdego ubezpieczyciela samodzielnie, skorzystać ze świadczeń członka rodziny, który ma wykupiony pakiet medyczny. Gdy jednak przyjrzymy się szczegółowo zapisom takich umów, szybko okaże się, że oferują one tylko dostęp do specjalistów, a czasem wybrane badania. Jeśli jednak trafimy do szpitala, będziemy musieli za to i tak zapłacić.

Żeby być ubezpieczonym w ramach publicznej służby zdrowia można skorzystać z ubezpieczenia indywidualnego albo zapisać się jako członek rodziny osoby ubezpieczonej.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne

Każdy, kto nie jest zatrudniony na umowie o pracę lub zlecenia, nie prowadzi działalności gospodarczej albo w żaden inny sposób nie ma możliwości skorzystania z publicznej służby zdrowia może dobrowolnie się ubezpieczyć. Dobrowolne ubezpieczenie medyczne w NFZ to 9 % przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Taką wartość do kwartał podaje ZUS. Do końca września 2019 składka ta wynosi 462,83 zł. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji gdy wcześniej składki nie były odprowadzane regularnie lub były przerwy w ubezpieczeniu, to trzeba zapłacić dodatkową opłatę.

Zależy ona od tego jak długa była przerwa. To od 20 proc. do 200 proc. dochodów, które przyjmuje się jako podstawa wymiaru składki. W wyjątkowych sytuacjach taka opłata może być rozłożona na raty. Żeby samodzielnie się ubezpieczyć w NFZ wystarczy wypełnić wniosek ze strony NFZ, a także przekazać dokument, który potwierdza ostatni okres ubezpieczenia. Wtedy podpisuje się umowę z NFZ. W oddziale NFZ składamy potem druk ZUS ZZA, a potem do 15. Dnia każdego miesiąca opłacamy składkę.