Umowa kupna sprzedaży – samochodu. Podstawowe informacje

0
1321
samochód

Czy umowa sprzedaży musi być sporządzona na piśmie? Czy potrzebujesz umowę-sprzedaży gdy sprzedawca przekazuje ci fakturę?

Zdecydowałeś się kupić samochód. Cieszysz się z nowego nabytku, a jednocześnie zastanawiasz czy potrzebujesz umowę kupna-sprzedaży? W większości przypadków będzie ona niezbędna. Umowa kupna-sprzedaży zawiera wszystkie niezbędne informacje, które są istotne przy zakupie.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Co to jest?

Umowa kupna-sprzedaży zawiera dane obu stron: kupującego i sprzedającego, a także dokładne informacje o samochodzie. Chodzi o producenta, markę, model, numer VIN, a także przebieg. Dane w umowie powinny się pokrywać z rzeczywistością. Umowa kupna-sprzedaży zawiera też informację, w jaki sposób dokonana jest zapłata za samochód. Umowa kupna-sprzedaży powinna być zawarta zawsze jeśli do transakcji dochodzi między osobami prywatnymi.

W przypadku samochodu używanego z komisu warto oprócz faktury również podpisać umowę kupna-sprzedaży. Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest potrzebna do rejestracji samochodu. Dla sprzedawcy będzie dowodem, że nie jest już jego właścicielem gdyby okazało się, że samochód uczestniczył w wypadku lub kolizji.

Umowa sprzedaży jest najprostszą formą i jest zwykle używana w sprzedaży prywatnej, w której przy zakupie dokonywana jest pełna płatność. Jest to krótki dokument, zwykle o długości tylko jednej strony i zawierający następujące dane:

  • Pełna nazwa i pełny adres sprzedawcy;
  • Pełna nazwa i pełny adres kupującego;
  • Szczegóły dotyczące pojazdu, takie jak marka, model, rok produkcji i kolor;
  • Numer VIN lub numer pojazdu;
  • Przebieg na liczniku w momencie sprzedaży;
  • Data dokonania sprzedaży;
  • Cena zakupu pojazdu;
  • Umieszczone podpisy sprzedawcy, a także kupującego.

Kupno używanego samochodu u dealera?

Jeśli kupujesz samochód w salonie dealerskim, to umowa kupna sprzedaży będzie znacznie bardziej skomplikowanych dokumentem. Będzie tak szczególnie wtedy gdy pojazd sfinansowany będzie kredytem lub leasingiem. Formularze, które otrzymasz u dealera zwykle są standardowymi dokumentami.

Czy umowa kupna sprzedaży samochodu powinna być zawarta na piśmie? Kodeks cywilny nie narzuca takiego obowiązku. Teoretycznie więc można potwierdzić sprzedaż i zakup pojazdu ustnie. Problem może jednak pojawić się w przypadku konieczności udowodnienia, że konkretny pojazd jest naszą własnością. W jakiś sposób trzeba też będzie zarejestrować pojazd, a nie uda nam się tego zrobić bez umowy kupna-sprzedaży.

POLECAMY Jak sprzedać samochód? Umowa kupna – sprzedaży