Wakacyjny wyjazd z dzieckiem Jak się przygotować?

0
1280

Masz już dość corocznych wypadów nad polskie morze? Chciałbyś pojechać na wakacje za granicę ale obawiasz się, że z małym dzieckiem może być trudno? Zobacz, jak przygotować się do takiego wyjazdu.

Pierwsze wakacje z dzieckiem dla wielu osób spore wyzwanie. Warto więc bardzo dobrze się do niej przygotować. Są jednak tacy, którzy od razu „rzucają się na głęboką wodę” i wybierają za pierwszym razem odległe tereny.

Warunki sanitarne w tropikach

Piękne krajobrazy, palmy i plaża ale i nieznane u nas choroby i złe warunki sanitarne. Jeśli więc wyjeżdżasz w tropiki, koniecznie się zaszczep i zaopatrz w odpowiednie lekarstwa. Jak przygotować się do wyjazdu zagranicznego, odpowiedzi znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/). Jest tam katalog, podzielony na konkretne kraje. Klikasz w państwo, do którego się wybierasz, a uzyskasz dokładne informacje na temat szczepień i ewentualnie innych zagrożeń. W jaki sposób przygotować dziecko do takiej podróży podpowie ci lekarz pediatra.

Ochrona przed słońcem

Na wakacje wyjeżdżamy przede wszystkim po to by wystawiać się na słońce, odpocząć w ciepłym klimacie. Tak jak na każdym wyjeździe w ciepłe kraje, trzeba pamiętać o tym by koniecznie osłaniać głowę jakiś nakryciem. Konieczne będą też kremy z filtrem. Im cieplej i więcej słońca w kraju do którego jedziemy, tym wyższy stosujemy filtr w kremie. Jeśli wyjeżdżasz w tropiki, pamiętaj że w ciepłych krajach słońce świeci intensywniej.

Obowiązkowo używaj więc okularów przeciwsłonecznych. Dziecko cały czas powinno mieć osłoniętą głowę. A jeśli jest bardzo małe, dozuj wystawianie jego ciała na słońce. Lepiej niech chodzi w lekkiej koszulce na ramiączkach niż całkowicie bez ubrania. Do momentu aż jego ciało przyzwyczai się do ostrzejszego niż w Polsce słońca. Warto też wziąć sobie do serca, że lepiej nie wychodzić w ogóle na słońce wtedy gdy jest ono najwyżej na niebie.

Pływaj z rozwagą

W czasie wakacji staramy się wyluzować, a to nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Jeśli są ogromne upały, pamiętaj by nie wchodzić do wody od razu po opalaniu się, gdy twoje ciało jest rozgrzane. Najpierw trzeba ciało schłodzić i doprowadzić do wyrównania temperatury. Nie zapomnij też o tym, że słońce będzie cię opalać również gdy jesteś w wodzie.

Jeżeli wyjeżdżasz w egzotyczne kraje, pamiętaj o tym, że zmiana diety może doprowadzić do biegunki. Żeby ograniczyć ryzyko takich dolegliwości, warto jeść tylko gotowane potrawy. Pij tylko przegotowaną wodę.

Przygotowani na chorobę – apteczka!

Jeśli jedziesz na wakacje z dzieckiem, szczególnie dużą wagę powinieneś zwrócić na przygotowanie apteczki. Koniecznie trzeba tam spakować leki przyjmowane na stałe, preparaty na otarcia i skaleczenia. Weź też wszystkie lekarstwa, które mogą się przydać dziecku. Chodzi tu o środki przeciwgorączkowe, czy na przeziębienie. W przypadku wyjazdu możesz mieć problem z kupieniem takich lekarstw na miejscu. Pamiętaj, żeby nie zabrakło w niej leków przeciwbiegunkowych. Warto też dorzucić do niej również leki przeciwalergiczne.

Ubezpieczenie turystyczne – jak je wybrać?

Nie warto wyjeżdżać na zagraniczne wakacje bez ubezpieczenia turystycznego. Dobra polisa turystyczna musi koniecznie mieć pakiet NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozwala to uzyskać zwrot kosztów, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie kosztów leczenia pozwala zwrócić koszty jeśli znajdziemy się w szpitalu za granicą albo będziemy musieli skorzystać z leczenia ambulatoryjnego. Przyda się też OC w życiu prywatnym. To ono pokrywa szkody, które np. wyrządzisz ty lub twoje dziecko podczas takiego wyjazdu.

Termin wyjazdu z małym dzieckiem

Jadąc na urlop z bardzo małym dzieckiem, lepiej wybrać termin poza sezonem, gdy upały są mniejsze. Pamiętaj też, by sporo czasu spędzać z dzieckiem w cieniu. Po kąpieli w morzu lub w basenie, wytrzyj skórę dziecka do sucha i nasmaruj kremem. Pamiętaj też o tym by zmieniać często pieluchy. Latem znacznie łatwiej o odparzenie.

Co jeszcze zabrać?

Jadąc z dzieckiem na wakacje, koniecznie weź ksero jego książeczki zdrowia. Weź też malutki wózek, a także moskitierę. Jeśli chcesz wziąć ze sobą jedzenie dla dziecka, zdecyduj się na gotowe produkty, które weźmiesz ze sobą zamknięte w oryginalnym opakowaniu.

NASZA PORADA Twój plan podróży, czyli jak zaplanować (nie tylko weekendowy) wyjazd