Weryfikacja najemcy lokalu. Jak sprawdzić, czy przyszły lokator będzie płacił?

0
3695
najem_lokalu

Weryfikacja najemcy lokalu przez właścicieli nieruchomości w Europie Zachodniej jest bardzo szczegółowa i często stosowana. W Polsce jest to znacznie mniej popularne rozwiązanie. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, aby sprawdzić czy najemca lokalu jest osobą godną zaufania.

Pomimo, że polski rynek najmu nieruchomości z roku na rok się rozwija, wciąż wielu właścicieli uważa  weryfikację wiarygodności najemcy za zbędną. To zaniedbanie może być bardzo kosztownym błędem. Lepiej więc przed zawarciem umowy odpowiednio się zabezpieczyć na wypadek, gdy lokator okaże się nieuczciwy.

Weryfikacja najemcy lokalu – zaświadczenie o zarobkach od najemcy lokalu

W Polsce od klientów przedstawienia zaświadczenia o wysokości zarobków wymagają banki czy sklepy sprzedające towar na raty. Podobnie może uczynić właściciel nieruchomości. W ten sposób zminimalizuje ryzyko niewypłacalności najemcy. Oczywiście ma on prawo odmówić spełnienia tej prośby, lecz dla wynajmującego powinno to stanowić sygnał ostrzegawczy.

Jeśli najemca jest osobą uczciwą, wypłacalną i zależy mu na wynajęciu nieruchomości, to nie powinien mieć obaw przed okazaniem zaświadczenia o zarobkach. Co ciekawe, taki wymóg potencjalnym lokatorom stawia państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Tym bardziej więc prywatni właściciele lokali nie powinni mieć oporów przed dokładną weryfikacją sytuacji finansowej osób, którym zamierzają wynająć mieszkanie czy dom.

Na początek umowa najmu okazjonalnego lokalu

Kolejnym zabezpieczeniem interesów wynajmującego powinno być odpowiednie sformułowanie umowy. Interesującym rozwiązaniem może być sporządzenie umowy najmu okazjonalnego. Wiąże się ona z koniecznością dopełnienia kilku formalności, lecz podczas jej obowiązywania właściciel lokalu może zweryfikować wiarygodność najemcy.

Jeżeli najemca zgodzi się zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, to zwiększy to jego wiarygodność. Aby było to możliwe, przyszły lokator musi dostarczyć oświadczenie potwierdzające, że dysponuje innym lokalem mieszkalnym, do którego będzie mógł się przenieść na wypadek wypowiedzenia umowy. Dla właściciela nieruchomości wyrażenie zgody na takie wymogi może stanowić potwierdzenie, że ma do czynienia z osobą o stabilnej sytuacji życiowej.

Pobranie wysokiej kaucji od najemcy lokalu

Ryzyko niewypłacalności lub zniszczeń dokonanych przez najemcę lokalu można również zminimalizować pobierając od niego wysoką kaucję, np. w wysokości kilkumiesięcznego czynszu. Dodatkowo oprócz umowy najmu warto podpisać protokół zdawczo-odbiorczy.

Dobrym rozwiązaniem może być także zagwarantowanie sobie w umowie najmu przez właściciela nieruchomości prawa do odwiedzin w mieszkaniu. Można również dodać zapis o comiesięcznym przekazywaniu przez najemcę czynszu „do ręki” gotówką. Dzięki temu regularnie raz w miesiącu będziemy mogli sprawdzić stan lokalu.

Weryfikacja dokumentu tożsamości i sytuacji finansowej najemcy

Nim zweryfikujemy sytuację finansową najemcy, w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych możemy sprawdzić jego tożsamość. System umożliwia ustalenie, czy dokumenty tożsamości, którymi posługuje się potencjalny lokator nie zostały zgubione przez inną osobę lub zastrzeżone. Narzędzie pozwala też prześwietlić historię kredytową. Wystarczy, że właściciel lokalu wypełni odpowiednio wnioski za pomocą biura obsługi klienta Związku Banków Polskich na stronie Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Sytuację finansową przyszłego najemcy można zweryfikować jeszcze dokładniej. W raporcie Biura Informacji Gospodarczej „InfoMonitor” prowadzącego Centralną Ewidencję Dłużników, oprócz informacji o zadłużeniu kredytowym, można znaleźć dane np. o opóźnieniach związanych z opłatami rachunków za telefon czy płaceniem alimentów. Jeśli wynika z nich, że potencjalny lokator ma długi, bezpieczniej będzie wynająć lokal komuś innemu.