Wynajem mieszkania. Jak nie dać się oszukać? Poradnik lokatora

0
2736

Wynajem mieszkań to dla wielu właścicieli nieruchomości sposób na dodatkowe zyski. To też okazja dla naciągaczy, by oszukać niczego nieświadomych lokatorów. Jak się ustrzec straty finansowej?

Rosnące ceny nowych nieruchomości powodują, że rosną tez ceny mieszkań oferowanych do wynajmu. Jeśli po raz pierwszy wynajmujesz mieszkanie, musisz wiedzieć jak ustrzec się przed pułapkami oszustów.

Weryfikacja najemcy lokalu. Jak sprawdzić, czy przyszły lokator będzie płacił?

Oszuści czyhają na najemców przede wszystkim w okresach wzmożonego zainteresowania mieszkaniami. To głównie sierpień i wrzesień, a także przełom roku. To bowiem czas, kiedy największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w dużych ośrodkach miejskich, których szukają studenci.

Jak oszukują wynajmujący?

Jedną z popularniejszych metod oszustów jest sprzedaż adresów mieszkań oferowanych na wynajem. Firma podaje się za agencję nieruchomości i wystawia oferty mieszkań w atrakcyjnej cenie. Żeby potencjalny lokator mógł obejrzeć takie mieszkanie, każą sobie zapłacić nawet kilkaset złotych. Gdy opłata zostanie uregulowana, klient otrzymuje informację, że oferta jest nieaktualna albo nieruchomość taka w rzeczywistości nie istnieje. Jak więc rozpoznać wiarygodną agencję nieruchomości? Osoba, która szuka mieszkania na wynajem powinna wiedzieć, że agencja nieruchomości nie pobiera opłat za wskazanie adresu. Ma jedynie prawo do prowizji jeśli podpiszemy umowę z właścicielem mieszkania.

Innym sposobem jest podawanie się za właściciela. Najemca wynajmuje najpierw mieszkanie od prawdziwego właściciela. Niedługo po tym, gdy uśpi czujność prawdziwego właściciela, wystawia ogłoszenie o wynajmie mieszkania. Od zainteresowanych pobiera kaucje, a gdy ci chcą się wprowadzić, znika z pieniędzmi. Jeśli więc chcesz wynająć mieszkanie, koniecznie poproś o dokument, który potwierdza, że osoba, z którą masz podpisać umowę jest faktycznie właścicielem mieszkania. Oszuści wykorzystują też emocje potencjalnych lokatorów. W ogłoszeniu pokazują bardzo atrakcyjne zdjęcia nieruchomości, która w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.

Najem i kupno nieruchomości. Gdzie są najtańsze mieszkania?

Chcą tym sposobem znaleźć osoby, które będą wynajmować mieszkanie bez oglądania go w rzeczywistości. A chociaż trudno w to uwierzyć, wciąż są osoby, które wynajmują mieszkanie bez wizyty w nim przed podpisaniem umowy. Jeśli mieszkasz daleko od mieszkania, które chcesz wynająć, poproś znajomego albo kogoś z rodziny, by zobaczył jak wygląda mieszkanie. Przede wszystkim chodzi o stan mieszkania i jego okolicę.

Negocjowanie ceny mieszkania

Jeśli wybierzesz mieszkanie, w którym chcesz zamieszkać, koniecznie dopytaj o wszystkie koszty. Zwykle bowiem propozycja ceny najmu to wyłącznie kwota przekazywana właścicielowi, a nie całość kosztów. Chodzi tu np. o opłaty związane z czynszem do spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli okaże się, że koszty ogrzewania rozliczane są oddzielnie, warto zorientować się w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane. Czasem koszty ogrzewania wliczone są do czynszu płaconego spółdzielni.

Umowa najmu mieszkania – wzór

Bezwzględnie należy podpisać umowę najmu. Koniecznie spiszmy ją. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłą umową najmu, to lokatora chroni prawo. Nie może być np. eksmitowany zimą. Właściciele mieszkań zdecydowanie częściej podpisują jednak umowy najmu okazjonalnego. W takim przypadku ochrona lokatora jest ograniczona. Musi ona być podpisana u notariusza, a najemca musi wskazać w umowie adres, pod który przeniesie się jeśli właściciel zdecyduje się na eksmisję.

Umowa sprzedaży. Co to jest?

Umowa i protokół zdawczo-odbiorczy

W przypadku wyboru mieszkania, które chcesz wynająć, koniecznie podpisz protokół zdawczo-odbiorczy. Jako lokator odpowiadasz bowiem za sprzęt, który znajduje się w mieszkaniu. W protokole można wpisać też wszelkie uszkodzenia w tych sprzętach. To dobra ochrona gdyby właściciel lokalu chciał zarzucić ci, że zniszczyłeś jego mienie.

Sprawdź także: Na co zwrócić uwagę sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym?