Wypowiedzenie ubezpieczenia OC po terminie. Czy muszę płacić za dwie polisy?

0
941
wypowiedzenie_ubezpieczenia_OC

Decydując się na zmianę ubezpieczenia OC i przejście do innej firmy, trzeba pamiętać o tym by wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia OC. Mamy na to czas najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania umowy. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC po terminie. Czy muszę płacić za dwie polisy?

Co się stanie jeśli nie wypowiem oc w terminie?

Zmiana firmy, która obsługuje naszą umowę OC, wiąże się z obowiązkiem wypowiedzenia poprzedniego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobimy, OC automatycznie się przedłuży. Wtedy będziemy mieli dwie polisy i póki nie wypowiemy „starej polisy” będziemy musieli za nią zapłacić.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Czy można ubezpieczyć hulajnogę elektryczną

Przy wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia ze starym ubezpieczycielem trzeba pamiętać o przestrzeganiu terminów takiego wypowiedzenia. Umowa ubezpieczenia OC musi być wypowiedziana najpóźniej na dzień przed końcem polisy.

Pismo z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia OC trzeba przekazać z własnoręcznym podpisem. Najlepiej więc wysłać je tradycyjną pocztą. W takiej sytuacji ważna jest data stempla pocztowego, a nie dzień w którym pismo dotarło do ubezpieczyciela. Warto pamiętać, żeby wybrać wyłącznie Pocztę Polską. Inny operator może być honorowany tylko wtedy gdy pismo dotrze do ubezpieczyciela odpowiednio wcześniej (czyli przynajmniej na dzień przed końcem obowiązującej polisy). To jednak tylko dobra wola ubezpieczyciela. Ma obowiązek przyjąć takie pismo z poczty polskiej. W przypadku innych operatorów zdarza się, że „mogą się zgubić”.

Jak nas rżną na ubezpieczeniach szkolnych, czyli dlaczego kupujemy dwa razy to samo. Wszystko co musisz wiedzieć o NNW

Wypowiedzenie OC wysłane mailem

Większość towarzystw ubezpieczeniowych honoruje również wypowiedzenie wysłane e-mailem faxem albo poprzez formularz online ubezpieczyciela. Warto jednak wiedzieć, że nie wystarczy tutaj krótkie zdanie o tym, że chcemy wypowiedzieć umowę. Ubezpieczyciel może nas poprosić także o skan pisma z wypowiedzeniem w formie skanu z własnoręcznym podpisem. Bez tego dokument nie będzie ważny.

Uwaga!
Na wypowiedzeniu OC musi znaleźć się własnoręczny podpis właściciela auta (oraz wszystkich współwłaścicieli, jeżeli są). Nawet jeśli jest to skan wysyłany przez Internet. Bez niego dokument będzie nieważny.

Wypowiedzenie OC i AC

Jeśli ubezpieczenie kupujesz w pakiecie z AC i Assistance i decydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, to wystarczy wypowiedzieć tylko OC u „starego” ubezpieczyciela by cały pakiet się rozwiązał.

UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystko co powinieneś wiedzieć o tej instytucji

Wypowiedzenie OC po terminie

A co jeśli spóźnisz się w wypowiedzeniem polisy OC w terminie? Zostanie ona przedłużona automatycznie, a ubezpieczyciel będzie miał prawo pobrać składkę za takie ubezpieczenie. Polisa, która automatycznie się odnowiła może być wypowiedziana w każdym momencie. Oczywiście tylko wtedy, jeśli będziesz w stanie udowodnić, że masz już ubezpieczenie w innym towarzystwie. Jeśli takiej procedury dokonasz, zapłacisz składkę tylko za czas do dnia wypowiedzenia umowy:

Porada Portalukonsumenta: Sprawdziliśmy procedurę wypowiedzenia umowy w LINK4, PZU, Aviva i Proama. W przypadku wysłania mailem pisma z wypowiedzeniem takiej umowy nawet 10 dni po terminie (ale z datą określoną na dzień przed końcem obowiązywania ubezpieczyciel nie żądał żadnej dodatkowej opłaty. Mało tego, ubezpieczenie zostało bez problemu przyjęte.

Samochód używany z polisą OC – czy trzeba ją wypowiadać

Jeśli dochodzi do sprzedaży samochodu z ubezpieczeniem OC, to zgodnie z prawem, w momencie sprzedaży auta, wszystkie prawa i obowiązki określone w polisie OC przechodzą ze sprzedającego na kupującego. Obowiązuje to jednak tylko do końca okresu trwania takiej umowy. Nie będzie się ona przedłużała.

Nowy właściciel może taką umowę wypowiedzieć w każdym momencie. Jeśli umowa ubezpieczenia nie będzie wypowiedziana przez nowego właściciela, to może on z niej korzystać do końca okresu wskazanego w polisie. I tu ważna uwaga. Jeśli polisa została wykupiona w systemie ratalnym, to jeśli nowy właściciel nie zdecyduje się jej wypowiedzieć, będzie musiał płacić kolejne raty.

Przed nowelizacją ustawy (w 2012 roku) o ubezpieczeniach obowiązkowych automatyczne wznowienie polisy skutecznie chroniło zapominalskich przed brakiem ubezpieczenia pojazdu. Obecnie trzeba koniecznie pamiętać o ostatnim dniu umowy OC. Polisa jaką kierowca dostanie od sprzedającego auto kończy się w ostatnim dniu jej trwania – nie zostanie automatycznie wznowiona.

Sprawdź także: Jak inwestować w złoto?