Wyprawka szkolna. Ile trzeba zapłacić i jak wydać mniej?

0
800
wyprawka-szkolna

Wyprawka szkolna dla jednego dziecka w roku szkolnym 2017/2018  jednego dziecka średnio kosztowała 649 zł – wynika z badań CBOS. Jednak koszt zakupu artykułów szkolnych można obniżyć nawet dwukrotnie kupując je w internecie, zamiast w tradycyjnych sieciach handlowych. Wyprawka szkolna. Ile trzeba zapłacić i jak wydać mniej?

W roku szkolnym 2018/2019 najtańsza wyprawka szkolna w sklepach internetowych, która składała się z podstawowych przyborów szkolnych, kosztowała 160 zł – wynika z analizy przeprowadzonej przez porównywarkę Ceneo.pl. Jednak cena była znacznie wyższa, jeśli rodzice dodatkowo zakupili dziecku laptop czy tablet do nauki. Jak będzie w tym roku szkolnym?

Wyprawka szkolna – taniej w internecie czy w sieciach handlowych?

Co roku przed pierwszym dzwonkiem sieci handlowe kuszą rodziców licznymi promocjami cen artykułów szkolnych. Jednak alternatywą może być ich zakup online. Gdzie będzie taniej?

>>> Jak taniej robić zakupy spożywcze? Poradnik do zawieszenia na lodówce >>>

Oto lista szacunkowych cen (podawanych przez popularne sklepy tradycyjne i internetowe), przykładowych przyborów dla dziecka wchodzących w skład wyprawki szkolnej:

 • plecak –  od 15 zł w internecie i od 30 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • obuwie na zmianę – od 20 zł w internecie i od 30 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • worek na WF (buty, koszulka, spodenki) –  od 65 zł w internecie i od 100 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • piórnik i wyposażenie (ołówki, długopisy, gumka do mazania, temperówka, linijka) – od 30 zł w internecie i od 50 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • 10 zeszytów 16-kartkowych – od 3 zł w internecie, i od 15 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • blok rysunkowy, blok techniczny, wycinanki – od 5 zł w internecie i od 10 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • farby, pędzelki, plastelina, kubeczek na wodę – od 15 zł w internecie i od 30 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • kredki ołówkowe, kredki świecowe, suche pastele, flamastry – od 30 zł w internecie i od 50 zł w popularnych sieciach handlowych,
 • klej, nożyczki – od 5 zł w internecie i od 10 zł w popularnych sieciach handlowych.

W powyższej kalkulacji potencjalnych kosztów zakupu wyprawki szkolnej, za komplet podstawowych przyborów w internecie trzeba zapłacić co najmniej 180-200 zł. Z kolei w popularnych sieciach handlowych wyprawka szkolna to przynajmniej 320-350 zł. Jednak cena może znacznie wzrosnąć, jeśli rodzice planują zakupić dodatkowe artykuły czy laptop lub tablet do nauki.

>> Polisa na czarną godzinę czyli ranking ubezpIECZEŃ NA ŻYCIE

Dofinansowanie na zakup szkolnej wyprawki. Gdzie i jak uzyskać?

Od 1 lipca 2019 r. rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup przyborów szkolnych w wysokości 300 zł netto na każde dziecko w ramach programu „Dobry start” (nazywanego również „300+” lub „Wyprawka+”). Świadczenie zwolnione jest z podatków i składek, a także nie posiada jakiegokolwiek kryterium dochodowego.

Z programu „Dobry start” mogą skorzystać rodzice dzieci uczących się nawet do 20. roku życia (jeśli nauka została rozpoczęta przed ukończeniem 18. roku życia i jest kontynuowana np. w technikum bądź czteroletniej szkole zawodowej). Świadczenie przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 24. roku życia.

Oprócz programu „Dobry start”, rodzice uczących się dzieci mogą również uzyskać dofinansowanie z innych źródeł. Do najpopularniejszych świadczeń przeznaczonych dla uczniów zaliczamy:

 • dofinansowanie na zakup podręczników dla osób niepełnosprawnych, którego wysokość może wynieść od 175 do 445 zł,
 • zasiłek szkolny dla uczniów, którzy przejściowo znajdują się w trudnej sytuacji finansowej z powodu zdarzenia losowego (np. śmierci rodzica). Jego jednorazowa wysokość może maksymalnie wynieść 620 zł w formie pieniężnej lub pomocy rzeczowej poprzez dostarczenie za pośrednictwem szkoły książek i pomocy naukowych,
 • stypendium szkolne wypłacane od 1 do 10 miesięcy uczniom, których dochód w rodzinie nie przekracza kwoty 514 zł netto na osobę. Jego wysokość może wynieść od 99,20 do 248 zł miesięcznie. Może być udzielone w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych lub w formie pomocy rzeczowej.

NASZA PORADA:

Koszt wyprawki szkolnej to około 650 złotych. Warto kupić od razu komplet. Będzie taniej.

A ty gdzie kupujesz wyprawkę szkolną? Ile za nią płacisz? Znasz sposoby na oszczędności? Podziel się tym w swoim komentarzu pod tekstem!