Zadatek i zaliczka. Różnice. Co jest lepsze?

0
839

Zadatek i zaliczka to często mylone pojęcia. A warto wiedzieć, że jest między nimi zasadnicza różnica. Zadatek może przepaść, a zaliczka będzie zwrócona. Oto czym różni się zadatek od zaliczki.

Zamawiając różne produkty albo usługi, czasem proszeni jesteśmy o wpłacenie konkretnej kwoty, która ma być zabezpieczeniem dla obu stron. I choć może się wydawać, że oba pojęcia znaczą to samo, to takie rozumowanie jest błędne.

Czym różni się zaliczka od zadatku?

Zaliczka w największym uproszczeniu nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji jeśli jedna ze stron nie wywiąże się z umowy. Inaczej jest w przypadku zadatku. Eksperci określają, że ma „charakter odszkodowawczy”. Innymi słowy zabezpiecza skuteczniej interesy stron. Jeśli więc podpisujesz umowę, zawsze określ, czy będziesz korzystał z zaliczki, czy zadatku.

Jakie ubezpieczenie turystyczne od Allianz?

Zadatek – definicja

Odpowiedź na pytanie co to jest zadatek znajdziemy w kodeksie cywilnym, a dokładnie w artykule 394. Mówi on, że jeśli strona umowy nie wykonała zobowiązania, a wcześniej wpłaciła zadatek, to go traci. Jeśli jednak umowa nie została zrealizowana przez stronę, która zadatek otrzymała, musi go oddać w podwójnej wysokości.

Zadatek stosowany jest najczęściej w przypadku umów przedwstępnych. Chodzi tu np. o sprzedaż nieruchomości czy mebli albo samochodu. Gdy określono, że zabezpieczeniem umowy jest zadatek, to jeśli kupujący nie zdecyduje się dokończyć transakcji, straci zadatek. Jeśli sprzedający będzie chciał się wycofać, musi oddać dwukrotność zadatku. Jeśli natomiast do umowy dojdzie, to zadatek jest liczony na poczet zapłaty. Wtedy kupujący musi dopłacić tylko różnicę do kwoty wcześniej ustalonej. Jeśli umowa nie zostanie zawarta z winy obu stron, zadatek wraca w całości do tego, który go wpłacił.

Umowa kupna sprzedaży – samochodu. Podstawowe informacje

Przykład:

Chcesz sprzedać samochód. Cenę ustaliłeś z kupującym na 10 000 zł. Zainteresowana osoba wpłaca ci 10 proc. zadatku (bo na tyle się umówiliście). Jeśli się rozmyśli, pieniądze możesz zatrzymać. Jeśli to ty zrezygnujesz ze sprzedaży, będziesz musiał zwrócić 2000 zł. Gdy jednak transakcja dojdzie do skutku, kupujący dopłaci ci tylko 9 000 zł. Tysiąc przekazał już bowiem w formie zadatku.

Leasing konsumencki samochodu

Co to jest zaliczka?

Zaliczka nie ma wprost określonej definicji. Znajdziemy jednak kilka zapisów na ten temat w kodeksie cywilnym. Jest to forma przedpłaty. Często stosuje się ją w momencie zamawiania jakiejś usługi. Jeśli wykonawca nie wywiąże się z realizacji usługi będzie musiał oddać zaliczkę. I tylko zaliczkę. Jeśli klient odstąpi od zamówienia usługi, to forma zwrotu zaliczki zależy od ustaleń obu stron. Zwykle jednak jest ona i tak zwracana.

Zaliczka czy zadatek – co jest lepsze?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy lepiej umówić się na zaliczkę czy na zadatek, zastanów się jaką umowę chcesz podpisać. Jeśli zależy ci na kupnie mieszkania, to jako kupujący zdecyduj się na zadatek. Wtedy mieszkanie „nie zniknie ci sprzed nosa” bo sprzedający zdecydował się podpisać umowę z kimś, kto płacił gotówką, a nie czekał aż bank da mu kredyt.

Warto pamiętać, że tak zaliczka jak i zadatek nie mogą stanowić 100 proc. wynagrodzenia za zamawianą usługę. Przywołajmy tu głośną sprawę hotelu z Jastrzębiej Góry, który żądał od klientów wpłaty 100 proc. kwoty za pobyt jako zadatek, który nie był zwracany, jeśli gość rezygnował z pobytu.

Czytaj także:Leasing konsumencki czy kredyt na samochód