Zgubiona karta bankowa. Co robić?

0
820
zagubiona karta

Codzienny pośpiech sprawia, że naprawdę nietrudno jest o chwilę nieuwagi, która skończyć się może dużym problemem. Dotyczy to również zagubienia (a nieraz wręcz celowej kradzieży) dokumentów, w tym karty bankowej. Jakie kroki należy podjąć w takiej sytuacji?

Przezorny zabezpieczony

Utrata karty bankowej, czy to debetowej, czy kredytowej, zdarzyć się może każdego dnia. W związku z tym należy się na taką sytuację dobrze przygotować. Warto mieć zapisany w bezpiecznym miejscu numer na infolinię, na której zgłasza się ten fakt. Zapisanie numeru jest ważne, bo w momencie stresu możesz działać niedostatecznie sprawnie, a w takiej sytuacji każda minuta ma znaczenie. Dodatkowo niektóre banki umożliwiają zgłoszenie tego faktu również przez internet, a także podczas osobistej wizyty w placówce.

Moment zgłoszenia zagubienia jest ważny, ponieważ dopiero od tej chwili karta będzie zastrzeżona. To znaczy, że bank przyjmie reklamację za niewykonane przez ciebie zakupy od tej chwili.

Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków

Karta przedpłacona. Jak działa?

Zastrzeżenie karty

Także dopiero od momentu zgłoszenia zastrzeżenia karty rozpoczną się procedury związane z wyrobieniem nowego plastiku. Może to zająć kilka dni, a ty w tym czasie będziesz mieć ograniczony dostęp do gotówki. Zazwyczaj duplikat jest darmowy, ale może się okazać, że będzie on kosztował kilka-kilkanaście złotych.

Pamiętaj, że na każdej karcie bankowej z tyłu znajduje się prośba, żeby w przypadku jej znalezienia na ulicy, w sklepie etc. odnieść ją do najbliższej placówki. Obecnie co prawda coraz mniej jest instytucji tego typu, jednak może się zdarzyć, że będzie miało się szczęście i uczciwy znalazca ją odniesie. Czasami dzieje się tak jeszcze przed zastrzeżeniem karty. W ten sposób zdecydowanie unikniesz problemów.

Karta przedpłacona. Jak działa?

Płacenie kartą za granicą

Telefon do banku

Miej zapisany, chociażby w telefonie, numer telefonu na bankową infolinię. Pamiętaj, że w tym przypadku czas jest bardzo ważny, dlatego wybierz ścieżkę dla zastrzeżenia karty, a nie opcję dla obecnych klientów. Wówczas bowiem przełączenia dłużej potrwa, dodatkowo będziesz także proszony o zalogowanie się do bankowości telefonicznej, a w stresie może to nie być takie proste.

Zastrzeżenie przez bankowość elektroniczną

Jeżeli korzystasz z bankowości elektronicznej, masz możliwość zastrzeżenia swojej karty również w aplikacji. Takiej możliwości poszukuj przy zakładkach poświęconych kartom, uprzednio dobrze wybierając kartę, którą chcesz zastrzec (możesz mieć bowiem więcej niż jedną). To rozwiązanie jest jednak mniej zalecane, z uwagi na to, że na przykład z bankowości elektronicznej korzystasz na komputerze domowym i potrzebujesz czasu na dotarcie do niego. Co innego oczywiście, jeżeli wybierzesz aplikację mobilną i przez telefon zastrzeżesz swoją kartę.

Jak płacić kartą za granicą bez dodatkowych opłat?

Zniszczony banknot. Jak wymienić podarte pieniądze?

Infolinia dla wszystkich

Istnieje jeszcze jeden sposób na zabezpieczenie swojej karty płatniczej. Związek Banków Polskich uruchomił jedną, ogólnopolską infolinię służącą temu celowi, na którą zadzwonić możesz niezależnie od tego, w jakim banku masz konto. Numer telefonu: +48 828 828 828 celowo jest prosty i łatwy do zapamiętania. To infolinia automatyczna (dlatego bez problemu się na nią dodzwonisz o każdej porze). System poprosi cię o podanie nazwy banku, w którym masz konto. Następnie system przekieruje cię na właściwą infolinię banku już w celu wydania dyspozycji.

Nie jesteś pewny, czy karta zaginęła, czy została skradziona?

Jeżeli jesteś przekonany, że karta została raczej zawieruszona, a nie skradziona, dobrym wyborem jest blokada autoryzacji karty. To czasowe wyłączenie karty z użytku. Jeżeli w tym czasie będą dokonane jakieś płatności, nie zostaną zaakceptowane przez bank. Może to nie być jednak opcja dostępna wszędzie.

Inna możliwość to zmiana limitów transakcyjnych. Dzięki temu możesz ustawić limity na zero złotych, i to w różnych sferach takich jak płatności kartą, płatności przez internet, wypłaty gotówkowe w bankomatach. W tym czasie możesz poszukiwać swojej zaginionej karty na spokojnie. Jednocześnie pamiętaj, że oba te rozwiązania działają tylko w trybie online. Część transakcji, w tym płatności zbliżeniowe, działają offline i te ograniczenia nie będą ich dotyczyć.