Zniszczony banknot. Jak wymienić podarte pieniądze?

0
6584
zniszczony_banknot

Naderwany lub sklejony taśmą albo w inny sposób zniszczony banknot? Jeśli często płacisz gotówką, przynajmniej kilka razy zdarzyło ci mieć taki w ręku. Warto wiedzieć, że jeśli płacisz gotówką, to sprzedawca może odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Co więc zrobić gdy trafi nam się podarty banknot?

Uszkodzony, podarty banknot nie powinien być używany. Jeśli jest zniszczony, to zgodnie z prawem nie jest bowiem prawnym środkiem płatniczym. Dlatego jeśli płacisz gotówką, kasjer ma prawo odmówić przyjęcia takiego banknotu. Tak samo jeśli sprzedawca chce wydać ci resztę w formie takiego banknotu, to możesz odmówić jego przyjęcia. W takiej sytuacji należy pieniądze wymienić.

Jak chronić zniszczony banknot?

Jeśli doszło do zniszczenia banknotu, został podarty albo się zmoczył, trzeba go zabezpieczyć przed dalszym zniszczeniem:

  • Banknot podarty sklej taśmą
  • Banknot rozmoczony lub kruszący się włóż do woreczka strunowego by nie zgubić poszczególnych elementów
  • Banknotu popisanego nie czyść środkami chemicznymi

Takie zniszczone banknoty wymieniamy.

Gdzie wymienić zniszczone banknoty?

Zniszczone pieniądze można wymienić w kasie każdego banku. Warunki są dwa: można odczytać nominał i posiadamy przynajmniej 45% pierwotnej powierzchni banknotu. W takiej sytuacji bank musi nam wymienić pieniądz na pełnowartościowy. Wymienić można zniszczone banknoty i monety. Nowe pieniądze otrzymuje się zwykle od ręki.

W dwóch przypadkach trzeba jednak będzie poczekać znacznie dłużej na nowe pieniądze. Pierwszy to podejrzenie, że pieniądze mogą być podrobione. Drugi przypadek jest wtedy, gdy pieniądze są uszkodzone tak bardzo, że jego weryfikacji może dokonać wyłącznie centrala NBP. I tu ważna uwaga. Jeśli banknot jest np. zbyt zawilgocony albo zniszczenie jest duże i nie da się zweryfikować banknotu, NBP ma prawo odmówić wymiany pieniędzy. W takiej sytuacji otrzymujemy z powrotem zniszczony pieniądz.

>>> Pamiętaj! Jeśli wymieniasz pieniądze w banku na nowe, zawsze proś o pokwitanie tego faktu >>>

Kiedy bank musi wymienić pieniądze?

Banki komercyjne czasem odmawiają wymiany zniszczonych pieniędzy ze względu na koszty takiej operacji. Jeśli pracownik banku nie chce wymienić nam pieniędzy, przywołaj zarządzanie prezesa NBP nr 31/2013, w którym nałożył on obowiązek wymiany pieniędzy na banki, poproś o pisemne uzasadnienie takiej decyzji i złóż skargę do KNF.

Bank musi wymienić pieniądze przerwane, naddarte, sklejone, zabrudzone, zaplamione, odbarwione, pomazane lub zadrukowane. Bank musi też wymienić monety, jeśli zostały uszkodzone mechanicznie, uległy wytarciu lub odbarwieniu.

Ile dostaniemy za uszkodzony banknot?

Jeśli przynosimy do banku zniszczony banknot, to zostanie on wymieniony. Nie zawsze jednak otrzymamy jego pełną wartość. 100 proc. wartości dostaniemy jeśli banknot jest przerwany (ale na mniej niż dziewięć części) bez znaczenia czy te elementy są sklejone, czy nie.

Najważniejsze by z wszystkich dało się złożyć cały, taki sam banknot. Całą wartość dostaniemy tez w sytuacji gdy banknot ma ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym kawałku.
Połowę wartości banknotu dostaniemy w sytuacji gdy zachowało się 45-75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

>>> Jak oszczędzać na wymianie walut? Sprawdzamy kartę Revolut

Kiedy nie dostaniemy zwrotu za zniszczony banknot?

Istnieje kilka sytuacji, gdy zwrot pieniędzy za zniszczony banknot nie będzie możliwy. Zdarzy się to gdy w jednym kawałku zachowało się mniej niż 45% banknotu, nie da się rozpoznać jego nominału albo gdy pieniądz okaże się fałszywy

Czy można wymienić uszkodzone banknoty zagraniczne?

Zniszczeniu ulegają nie tylko polskie banknoty. Co zrobić gdy zdarzy się podarty banknot euro? Oczywiście będzie można go wymienić. Niestety da się to zrobić tylko za granicą. Choć cała procedura jest bardzo podobna do polskiej, to istnieje kilka różnic.

  • Banknot musi mieć przynajmniej 50% pierwotnej powierzchni
  • Wymieniający musi udowodnić, że pieniądze nie są fałszywe
  • Wymieniający musi udowodnić, że banknot uszkodzono przypadkowo

Jeśli wymieniamy przynajmniej 100 uszkodzonych banknotów będzie pobrana opłata 10 eurocentów od banknotu.

Czy miałeś kiedyś problemy z wymianą banknotów lub monet? Daj nam znać w komentarzu

Czytaj również: Płacić kartą czy gotówką? Wady i zalety każdego z rozwiązań