Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kalkulator

0
800
kredyt

W finansach o konsolidacji mówi się, gdy ktoś spłaca kilka mniejszych pożyczek jedną większą pożyczką. Zasadniczo konsolidujesz wszystkie swoje płatności w jedną większą płatność. Często większa pożyczka ma niższą stopę procentową niż mniejsze pożyczki. Ponadto termin spłaty jest często dłuższy, co obniża kwotę, którą konsument musi płacić co miesiąc.

Wiele firm skorzysta z możliwości konsolidacji jako łatwego rozwiązania problemu zadłużenia. Chociaż pożyczka konsolidacyjna może ułatwić zarządzanie długiem, ponieważ masz tylko jedną płatność, o którą się martwisz, tak naprawdę nie rozwiązuje ona problemów, które spowodowały, że w ogóle miałeś problemy ze spłatą długu. Konsolidacja zadłużenia może jednak pomóc w przejęciu kontroli nad długiem i wprowadzeniu zmian w twoim obrazie finansowym. Dostępnych jest kilka rodzajów pożyczek konsolidacyjnych. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kredyt konsolidacyjny  dla danej sytuacji.

Gotówkowa pożyczka konsolidacyjna

Rodzajem pożyczki konsolidacyjnej jest pożyczka gotówkowa oferowana przez bank. Zazwyczaj oprocentowanie tej pożyczki jest niższe niż oprocentowanie kart kredytowych, ale wyższe niż oprocentowanie kredytu hipotecznego. W takim przypadku zaciągasz pożyczkę na określony czas i możesz spłacić nią kartę kredytową. Może to spowodować niższe oprocentowanie, ale stopa procentowa nadal nie jest bardzo dobra.

Ponadto nie zajmujesz się rzeczywistym problemem związanym z nadmiernymi wydatkami i tym, co spowodowało, że zgromadziłeś pierwotny dług. Po zaciągnięciu pożyczki konsolidacyjnej wiele osób ma z powrotem zadłużenie z tytułu kart kredytowych, a poza tym ma jeszcze dodatkowy dług pieniędzy z pożyczki konsolidacyjnej. Jeśli wybierzesz tę opcję, powinieneś całkowicie zaprzestać używania kart kredytowych.

Konsolidacja z wykorzystaniem kredytu mieszkaniowego lub drugiego kredytu hipotecznego

Drugim rodzajem pożyczki konsolidacyjnej jest kredyt mieszkaniowy albo drugi kredyt hipoteczny. W ten sposób pożyczasz pieniądze pod zastaw domu i wykorzystujesz te pieniądze do spłacania kart kredytowych i innych długów, które zgromadziłeś. Zapewnia to najniższe oprocentowanie dostępne na rynku, ale naraża również twój dom na duże ryzyko, jeśli nie możesz dokonać płatności terminowo. Co więcej, ludzie często zaciągają coraz więcej długów i kończą z jeszcze większym zadłużeniem w ciągu zaledwie kilku lat. Powinieneś być bardzo ostrożny przy wyborze tej opcji. Ma największe ryzyko, ponieważ próbujesz dodatkowego zadłużenia na swoim domu, który może ci zostać odebrany.

Jeśli rozważasz ten rodzaj pożyczki, powinieneś całkowicie zaprzestać używania kart kredytowych na kilka miesięcy, zanim ją otrzymasz. Poświęć trochę czasu na zbadanie różnych firm i banków przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Czy kredyt konsolidacyjny pomoże mi wyjść z długu?

Na pierwszy rzut oka kredyt konsolidacyjny wygląda jak dobry produkt, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników przed uzyskaniem pożyczki konsolidacyjnej. Większość ludzi spłaca swoje karty kredytowe, a następnie kontynuuje swoje stare nawyki finansowe. Za kilka lat ponownie maksymalizują obciążenie na swoich kartach kredytowych i nadal mają niespłaconą pożyczkę konsolidacyjną. Jest to błędne koło, które wciąż pogarsza twoją sytuację finansową. Najlepszym sposobem jest rozwiązanie swoich problemów i optymalizacja wydatków poprzez wykonanie budżetu i skonfigurowanie planu płatności długu. Dzięki temu uzyskasz najlepsze wyniki w obracaniu finansami. Jeśli zdecydujesz się na konsolidację, koniecznie rozejrzyj się i poszukaj sposobów na zaoszczędzenie odsetek od pożyczki. Im niższa stopa procentowa, tym szybciej będziesz mógł spłacić pożyczkę.

Nie wiesz, czy kredyt konsolidacyjny jest dla ciebie opłacalny? Wykorzystaj kalkulator, aby przekonać się, czy jest to najlepsze rozwiązanie i wyjście z twoich kłopotów finansowych.