Ranking ubezpieczeń na życie. Indywidualne ubezpieczenie na życie

0
833
ubezpieczenie-zyciowe

Ubezpieczenie na życie jest tym rodzajem zabezpieczenia, które z pewnością należy mieć. Wówczas w razie śmierci, najbliższe osoby (małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo) – wskazane osoby uposażone otrzymają środki, które pozwolą im na przykład na pokrycie kosztów pochówku, opłacenie bieżących wydatków albo zabezpieczenie się na przyszłość, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci.

Dodatkowo takie ubezpieczenie objąć może także różne wypadki losowe, które przydarzyć się mogą każdemu. Jednak niestety ubezpieczenie ubezpieczeniu nie jest równe i bardzo różnią się one między sobą.

Wybranie odpowiedniego ubezpieczenia na życie jest jedną z najbardziej długofalowych w skutkach decyzji finansowych w życiu. Wybierać się je powinno nie tylko z uwagi na miesięczną składkę. Wiele osób nie zastanawia się zupełnie nad swoją przyszłością i nie wie, co się stanie, kiedy dojdzie do jakiegoś groźnego wypadku.

Na czym polega ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie ochrania zdrowie i życie ubezpieczonego. Wszelkie świadczenie należne od ubezpieczyciela są zapisane na mocy warunków polisy. Są one bardzo różnorodne, ubezpieczyciel może na przykład wypłacić określone sumą ubezpieczenia środki w sytuacji śmierci osoby ubezpieczonej, doznania uszczerbku na zdrowiu, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku albo na przykład dana osoba zachoruje na określoną chorobę. Ubezpieczenie na życie należy do ubezpieczeń osobowych – dotyczy tylko jednej, konkretnej osoby, która jest chroniona.

Często ubezpieczenie na życie jest oferowane w wersji grupowej, na przykład w ramach pracy. Można także oczywiście ubezpieczyć się indywidualnie. W każdej sytuacji należy jednak rozważyć sens tego ubezpieczenia. Niektóre osoby mają na tyle duże oszczędności, że nie potrzebują uposażenia bliskich. Jednak osoby, których zarobki nie są na tyle wysokie i mają na utrzymaniu rodzinę, koniecznie powinny zatroszczyć się o ich zabezpieczenie na wszelki wypadek.

Co chroni ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie może obejmować wiele różnych ryzyk. Wśród nich do najpopularniejszych należy:

 • Śmierć osoby ubezpieczonej;
 • Ciężka choroba ubezpieczonego;
 • Pobyt w szpitalu;
 • Niezdolność do pracy i samodzielnego funkcjonowania.

Tego typu sytuacje są oczywiście nieprzyjemne, ale niestety mogą się przytrafić każdemu. Zakres polisy może być bardzo szeroki i obejmować wiele różnych ryzyk, które trzeba dobrać do swojej sytuacji.

Cena polisy

Ranking polis nie może się obyć bez cen za konkretny produkt. Jednak w tym przypadku zdecydowanie sprawdza się powiedzenie, że droższy produkt wcale nie jest lepszy. Dobra polisa na życie wcale nie musi być droga. Cena to także zakres ochrony. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku singla, który lubi uprawiać sport, a inaczej w przypadku ojca i męża trójki dzieci.

Ubezpieczenie również może być formą oszczędzania.

Co wpływa na cenę polisy ubezpieczeniowej?

 • Wysokość sumy ubezpieczeniowej – to właśnie suma, jak zostanie wypłacona w razie wydarzenia się jakiegoś wypadku, ma największy wpływ na koszt polisy. Oczywiście im wyższa suma, tym droższa jest polisa, chociaż nie jest to wartość ustalana wprost.
 • Zakres ochrony – ubezpieczenie o szerokim zakresie będzie miało wyższy koszt niż jedynie ubezpieczenie na wypadek śmierci.
 • Okres ubezpieczenia – to inaczej czas trwania, na jaki podpisywana jest umowa ubezpieczeniowa. Może on być bardzo zróżnicowany, dlatego w tym zakresie także spodziewać się można wielu różnorodności.
 • Wiek ubezpieczonego – osoby starsze statystycznie częściej zapadają na choroby. Dlatego od wieku osoby ubezpieczonej zależy również koszt polisy. Im ktoś jest starszy, tym będzie drożej.
 • Stan zdrowia – oczywiście osoby chore na przewlekłe choroby mogą częściej korzystać z ubezpieczenia, dlatego polisa jest w tym przypadku droższa.
 • Uprawianie sportu – w formie wyczynowej jest dużym czynnikiem ryzyka, który podwyższa kwotę konieczną do zapłaty za ubezpieczenie.

  Czytaj też: Jakie ubezpieczenie turystyczne od Allianz?