Historia pieniądza

0
1367
historia pieniądza

Pieniądze same w sobie są niczym. Może to być skorupa, metalowa moneta lub kartka papieru z historycznym obrazem, ale wartość, jaką ludzie na niej umieszczają, nie ma nic wspólnego z fizyczną wartością pieniędzy.Jaka jest historia pieniądza?

Pieniądze czerpią swoją wartość jako środek wymiany, jednostka miary i magazyn bogactwa. Pozwalają ludziom pośrednio handlować towarami i usługami, rozumieć cenę towarów (ceny podane w złotówkach i groszach odpowiadają kwocie w portfelu) i dają nam możliwość zaoszczędzenia na większych zakupach w przyszłości.

Pieniądze są cenne tylko dlatego, że wszyscy wiedzą, że wszyscy inni zaakceptują je jako formę płatności. Przyjrzyjmy się zatem, jak powstały, jak ewoluowały i jak są używane obecnie.

Świat bez pieniędzy

Pieniądze, w jakiejś formie, były częścią historii ludzkości przez co najmniej ostatnie 3000 lat. Przed tym czasem zakłada się, że prawdopodobnie używany był system handlu wymiennego.

Barter to bezpośredni handel towarami i usługami – dam ci kamienny topór, jeśli pomożesz mi zabić mamuta – ale takie rozwiązania wymagają czasu. Jednym z wielkich osiągnięć pieniądza było zwiększenie szybkości, z jaką można było robić interesy, czy to zabijanie mamutów, czy budowanie pomników.

Monety i waluta

W 600 roku p.n.e. król Lidii Alyattes wybił pierwszą oficjalną walutę. Monety były zrobione z elektrum, mieszanki srebra i złota, która występuje naturalnie i opatrzone obrazami, które działały jako denominacje. Waluta Lidii pomogła krajowi zwiększyć zarówno handel wewnętrzny, jak i zewnętrzny, czyniąc go jednym z najbogatszych imperiów w Azji Mniejszej. Ciekawe, że kiedy ktoś mówi: „bogaty jak Krezus”, odnosi się do ostatniego króla Lidii, który wybił pierwszą złotą monetę. Niestety, wybicie pierwszych monet i rozwinięcie silnej gospodarki handlowej nie było w stanie ochronić Lidii przed mieczami armii perskiej.

Nie tylko kawałek papieru

Gdy wyglądało na to, że to Lidia przejmuje wiodącą rolę w rozwoju walut, Chińczycy przenieśli się z monet na papierowe pieniądze. Do czasu, gdy Marco Polo odwiedził kraj w 1271 roku, cesarz chiński miał dobrą obsługę podaży pieniądza.

Europejczycy nadal używali monet aż do XVI wieku, wykorzystując zakup metali szlachetnych z kolonii, aby nadal bić coraz więcej gotówki. Ostatecznie banki zaczęły używać banknotów dla deponentów i kredytobiorców do wygodniejszego noszenia zamiast monet.

Te karteczki mogły być w dowolnym momencie zabrane do banku i wymienione na ich wartości nominalne w srebrnych lub złotych monetach. Ten papierowy pieniądz mógłby być wykorzystywany do kupowania towarów i działał podobnie do dzisiejszej waluty. Został jednak wydany przez banki i instytucje prywatne, a nie rząd, który jest obecnie odpowiedzialny za wydawanie waluty w większości krajów.

Pierwsza waluta papierowa wydana przez rządy europejskie została wydana przez rządy kolonialne w Ameryce Północnej. To był duży zwrot, jeżeli chodzi o historię pieniądza.

Podróże pieniężne

Przejście na pieniądz papierowy w Europie zwiększyło liczbę transakcji międzynarodowych. Banki i klasy rządzące zaczęły kupować waluty od innych narodów i stworzyły pierwszy rynek walutowy. Stabilność danej monarchii lub rządu wpłynęła na wartość waluty kraju i zdolność tego kraju do handlu na coraz bardziej międzynarodowym rynku. Konkurencja między krajami często prowadziła do wojen walutowych, w których rywalizujące kraje próbowały wpływać na wartość waluty konkurenta. Robiły to podnosząc ją i czyniąc dobra wroga zbyt drogimi, zmniejszając go i zmniejszając siłę nabywczą wroga (oraz zdolność do płacenia na wojnę) lub całkowicie eliminując daną walutę.

Płatności mobilne

XXI wiek dał początek dwóm niszczącym formom waluty: płatnościom mobilnym i walucie wirtualnej. Mobilne płatności to pieniądz wydanego dla danego produktu lub usługi za pośrednictwem przenośnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefon komórkowy, smartfon lub tablet. Technologia płatności mobilnych może być również używana do wysyłania pieniędzy do przyjaciół lub członków rodziny.