Własna działalność. Jak otworzyć?

0
1007
własna firma

Większość osób obecnie pragnie założyć własną działalność gospodarczą, licząc, że w ten sposób rozwiną swoją karierę i zaczną zarabiać o wiele lepiej niż na etacie. Przepisy prawa znacznie to uprościły i sprzyjają obecnie rozwojowi przedsiębiorczości. Własna działalność. Jak otworzyć?

O to kroki, które należy podjąć, aby móc cieszyć się własną firmą.

W jakiej formie ma być prowadzona działalność?

Należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, w jakiej dokładnie formie ma być prowadzona własna firma. Do wyboru jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli po prostu firma, którą zakłada się samodzielnie. Inne do wyboru to spółki: cywilna, osobowa, kapitałowa. W przypadku spółek musi być co najmniej dwóch wspólników.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (własna działalność) konieczne jest bycie osobą pełnoletnią, a także bycie obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednocześnie należy pamiętać przy jej wyborze, że wówczas odpowiada się za firmę w pełni, także swoim majątkiem osobistym.

Forma opodatkowania

Równie istotny jest wybór formy opodatkowania działalności. Można wybrać podatkową księgę przychodów i rozchodów albo ewidencję przychodów. Wówczas skorzystać można z obniżonej płatności składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez 24 miesiące.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Pierwszym krokiem do otworzenia swojej działalności jest wypełnienie druku CEIDG-1. Może to nastąpić na wiele sposobów, a wszystkie z nich są wygodne. Bez wychodzenia z domu można to zrobić elektronicznie, pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. W innym przypadku należy udać się do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta, gdzie można na miejscu wypełnić druk lub przyjść z już wypełnionym.

Ważne, by zrobić to starannie, ponieważ dokument ten jest jednocześnie zgłoszeniem przedsiębiorcy do ZUS-u, GUS-u oraz urzędu skarbowego.

Co to są kody PKD?

Wniosek nie jest skomplikowany. Ważna informacja to nazwa przyszłej firmy, która w przypadku jednoosobowej działalności zawierać musi imię oraz nazwisko właściciela, a poza tym może posiadać jakąś nazwę własną. Dodatkowo podaje się także kody PKD, które są dowolne i można podać wszystkie, o ile nie wymagają one dodatkowych pozwoleń. Przeważający kod PKD jest najważniejszy, ale nawet on nie przesądza o profilu prowadzonej firmy. Forma opodatkowania zależy niejednokrotnie od prowadzonej firmy, dlatego wybór nie jest w pełni dowolny.

Jednocześnie sam wniosek do CEIDG nie rozwiązuje jeszcze wszelkich zobowiązań. Osoba, która chce lub musi być płatnikiem VAT albo musi mieć kasę fiskalną, musi jeszcze złożyć wypełniony formularz VAT-R w urzędzie skarbowym. Jednocześnie nie ma konieczności odbywania wizyty w ZUS-ie, ponieważ wraz z wnioskiem wypełnia się wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozostałe informacje

Od momentu złożenia wniosku firma funkcjonuje i można wystawiać swoim klientom faktury. Jednak warto jest zadbać jeszcze o kilka, niemniej ważnych, drobiazgów. Przede wszystkim pamiętać warto o założeniu firmowego konta w banku. To wygodne rozwiązanie, szczególnie dla płatników VAT, odkąd weszły przepisy o split payment.

Jeżeli działalność będzie się opierała na sprzedaży towarów i oferowaniu usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, konieczne będzie również zgłoszenie kasy fiskalnej. Obowiązuje roczny limit – 20 000 złotych, po którego przekroczeniu należy zadbać o zakup kasy fiskalnej, którą zgłasza się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana

Obecne przepisy pozwalają na prowadzenie działalności bez jej rejestracji, ale tylko w przypadku osób, których przychody są mniejsze niż połowa płacy minimalnej. Wówczas nie ma konieczności jej rejestracji. W takiej sytuacji nie trzeba również opłacać składek do ZUS-u, które są obciążające dla świeżo upieczonego przedsiębiorcy.

Obecnie ta kwota wynosi 1125 złotych przychodu na miesiąc. Jeżeli zostaną one przekroczone, natychmiast należy działalność zarejestrować (ma się na to 7 dni).