Elektroniczne portmonetki – przegląd najlepszych rozwiązań. Jak płacić portfelem w telefonie?

0
1887
elektroniczny_portfel

Elektroniczne portmonetki pozwalają bezpłatnie płacić telefonem za zakupy w internecie lub tradycyjnym sklepie w czasie rzeczywistym. Dodatkowo znacznie taniej niż w bankach mają możliwość natychmiastowego przelewania środków z jednego konta na drugie.

Operatorami umożliwiającymi korzystanie z elektronicznych portmonetek są m.in. PayPal, Amazon, Apple, Google, Mastercard czy Visa. Największą zaletą e-portfeli jest możliwość bezpłatnego płacenia za zakupy w czasie rzeczywistym, za co banki pobierają prowizje.

Co to jest elektroniczny portfel?

Elektroniczny portfel bywa również nazywany e-portfelem, e-portmonetką, e-walletem bądź cyfrowym portfelem. Jak wskazuje nazwa, jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego portfela noszonego w kieszeni. W uproszczeniu to konto założone u dostawcy usług, który zajmuje się obsługą płatności online. W odróżnieniu od standardowych internetowych rachunków bankowych, pozwala realizować transakcje w czasie rzeczywistym. Przy użyciu elektronicznej portmonetki możemy wykonać następujące operacje:

  • wpłatę pieniędzy oraz dysponowanie nimi online, co jest odpowiednikiem fizycznego wkładania i wyciągania gotówki z tradycyjnego portfela,
  • transfer pieniędzy pomiędzy elektronicznymi portmonetkami, co jest odpowiednikiem fizycznego przekazywania gotówki pomiędzy różnymi osobami bądź ich przekładania z jednego portfela do drugiego,
  • podpięcie do elektronicznej portmonetki kart płatniczych, co jest odpowiednikiem noszenia „plastiku” w tradycyjnym portfelu.

Dostęp do elektronicznego portfela użytkownik ma zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej. Ta druga możliwość pozwala płacić online za pomocą telefonu komórkowego. Dodatkowo niektóre e-portmonetki pozwalają wyrobić fizyczną kartę prepaid (przedpłaconą), czyli przeznaczoną wyłącznie do przeprowadzania transakcji do wysokości salda na rachunku (należy go zasilić środkami przez użyciem karty).

Jakie są najpopularniejsze elektroniczne portmonetki?

Jednym z najbardziej znanych elektronicznych portfeli jest PayPal. Korzysta z niego około 200 mln użytkowników ze 190 krajów świata. Inne popularne e-portmonetki to:

Najważniejsze funkcje i możliwości elektronicznych portfeli

Aby móc korzystać z elektronicznej portmonetki, najpierw trzeba wpłacić pieniądze na konto (podobnie, jak włożyć gotówkę do tradycyjnego portfela). W tym celu np. w PayPalu wystarczy przelać środki z rachunku powiązanego z kontem w e-portfelu, bądź doładować je błyskawicznie za pomocą usługi Trustly. Oba rozwiązania są całkowicie darmowe.

Natomiast użytkownicy Skrilla czy Netellera mogą dodatkowo zasilić konto elektronicznego portfela przy użyciu rachunku karty debetowej lub kredytowej. Niestety w odróżnieniu od PayPala, od każdej wpłaty środków do e-portmonetki pobierana jest prowizja. U pierwszego z operatorów w wysokości 1 proc. niezależnie od wybranej przez posiadacza e-portfela metody zasilenia, a u drugiego opłata manipulacyjna wzrasta do 2,5 proc.

Elektroniczny portfel możemy wykorzystywać do płatności za zakupy zrobione w internecie (po zalogowaniu się do panelu administracyjnego), a także w tradycyjnym sklepie za pomocą aplikacji w telefonie lub karty prepaid (przedpłaconej).

Ponadto e-portmonetka może służyć do szybkiego transferu gotówki pomiędzy indywidualnymi użytkownikami. To bardzo przydatna opcja. Transakcja dokonana za pośrednictwem e-portfela jest księgowana błyskawicznie, a prowizja pobierana przez operatora jest niższa niż w banku przy przelewie w czasie rzeczywistym.

Elektroniczny portfel – wady i zalety

Za pomocą elektronicznego portfela można bezpłatnie płacić telefonem za zakupy online lub w sklepie stacjonarnym w czasie rzeczywistym. Oprócz tego transfer środków pomiędzy dwoma indywidualnymi użytkownikami również będzie znacznie tańszy od tradycyjnego przelewu bankowego (zwłaszcza międzynarodowego, gdzie operator za przewalutowanie pobiera prowizję w wysokości tylko około 4 proc.). Korzystając z e-portmonetki nie musimy też logować się do systemu bankowości elektronicznej i potwierdzać każdą transakcję za pomocą kodów jednorazowych.

Minusem elektronicznego portfela dla bardzo ostrożnych użytkowników może być brak nadzoru Bankowego Fundusze Gwarancyjnego. Oznacza to, że w odróżnieniu gdy pieniądze są zdeponowane w polskim banku, w razie upadku operatora możemy bezpowrotnie stracić środki zgromadzone w e-portmonetce. Jednak najwięksi dostawcy e-portfeli posiadają licencję na prowadzenie działalności w Unii Europejskiej, co zwiększa ich wiarygodność.