Konto bankowe – dlaczego nie opłaca się być lojalnym klientem?

0
1002
konto bankowe

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez konta w banku jest wręcz niemożliwe. Popularność płatności bezgotówkowych ciągle rośne. Nie ma się co dziwić, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Konto bankowe – dlaczego nie opłaca się być lojalnym klientem?

Możliwość regulowania zobowiązań za pośrednictwem karty czy telefonu jest szybkie i łatwe. Brak konieczności noszenia przy sobie portfela czy tracenia czasu na wyszukiwanie drobnych brzmi kusząco jak szybkie przelewy zamiast długich kolejek do kas czy pocztowych okienek. By korzystać z tych wszystkich przywilejów trzeba być posiadaczem bankowego konta.

Konta bankowe dla trzydziestolatka/tki

Instytucje finansowe prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych ofert dla potencjalnych klientów. Poniżej przegląd propozycji kilku banków skierowanych do trzydziestolatka. Standardem jest możliwość otwarcia rachunku przez internet.

Osoba zainteresowana otwarciem rachunku w Banku Millenium może skorzystać z aktualnej promocji dotyczącej konta 3600. Każdy, po spełnieniu warunków oferty, może liczyć na premię w wysokości 200 zł. By pieniądze trafiły do jego kieszeni wystarczy: podpisać umowę w odpowiednim terminie, otrzymać wpłatę nie mniejszą niż 1000 zł, oraz chociaż raz w czerwcu, lipcu i sierpniu dokonać płatności BLIKiem lub kartą płatniczą.

mBank z kolei kusi ekstra kwotą w wysokości 150 zł. Zapewnienie o wypłacie otrzyma każdy, kto skorzysta z otwarcia rachunku we wskazanym terminie oraz będzie postępował zgodnie z regulaminem promocji. Jego zapisy są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku Banku Millenium. Przelanie wskazanej kwoty uzależnione jest od większej ilości czynników. 100 zł przypadnie tym, którzy zasilą konto o minimum 1000 zł w terminie 7 dni od  zawarcia umowy oraz dokonają minimum pięciu transakcji kartą. 50 zł to bonus dla tych, którzy w kolejnym miesiącu powtórzą te same czynności.

Darmowe prowadzenie konta bankowego?

Bank Pekao zamiast skupiać się na jednorazowym zastrzyku gotówki, reklamując Konto Przekorzystne pokazuje codzienne benefity. Należą do nich między innymi: darmowe prowadzenie konta, brak opłat za wypłaty z bankomatów za granicą (w kraju darmowe są tylko pierwsze dwie wypłaty w miesiącu), dostęp do programu Galeria Rabatów, darmowy dostęp do aplikacji bankowości mobilnej PeoPay oraz możliwość otwarcia konta przy użyciu zdjęcia typu selfie.

Rekordzistą w aktualnej ofercie dla nowych klientów jest Santander Bank z „Kontem Jakie Chcę z Bonusem”. Sprytni i skrupulatni mogą otrzymać nawet równowartość 680 zł. Nie będzie to suma, która od razu trafi na konto użytkownika. By ją otrzymać należy bardzo uważnie pilnować wytycznych. Istotne będą takie kwestie jak terminowe otwarcie konta, złożenie stosownych wniosków oraz podpisanie umów dodatkowych. Ponadto zainteresowany musi zasilić konto odpowiednią kwotą i aktywnie używać karty. Za te czynności można otrzymać bon zakupowy lub premie finansowe.

Oferty dla nowych klientów?

Wszystkie intratne propozycje, jak zdecydowana większość pojawiających się na rynku, skierowane są do nowych klientów. Banki nie doceniają lojalnych posiadaczy konto, są nastawione na pozyskiwanie nowych użytkowników. Wiara w siłę ludzkiego przyzwyczajenia i wrodzoną niechęć do komplikacji jest tak duża, że osoby decyzyjne w instytucjach finansowych z pełną premedytacją ignorują potrzeby stałych klientów.

Niestety, gdy tylko skończy się okres promocyjny, właściciele kont otrzymują cennik i łapią się za głowę. Każda usługa słono kosztuje, czy to wydanie nowej karty czy wypłata pieniędzy z bankomatu. Dla osób, przyzwyczajonych do darmowych opcji nowe realia są bardzo bolesne. Na próżno jednak szukać kompromisu.

Lojalni zyskują?

Jedyną alternatywą jest rezygnacja z prowadzenia rachunku przez tę instytucję, co z kolei wiąże się z koniecznością aktualizacji danych w urzędach, u pracodawcy i we wszystkich miejscach, które wymagały podania numeru konta.

Duża rotacja klientów zaczęła jednak zastanawiać bankowców. I powoli wpływa na ich stosunek do osób już znajdujących się ich bazach. Na przykład Bank Credit Agricole tworząc ofertę Rachunku Oszczędzam poza opcją „Codzienne Zyski” przygotował wariant „Lojalni zyskują”. Zgodnie z którym wierni klienci mogą liczyć na 0,60% w skali roku i kwartalną kapitalizację odsetek. Jest więc szansa, że lojalność będzie nagradzana. Niestety zanim do tego dojdzie, jedyną szansą na lukratywną ofertę jest przejście do innego banku.

ROZWAŻ CZY TO PROPOZYCJA DLA CIEBIE Konta bankowe dla małżonków – czy warto mieć konto wspólne