Zamawianie jedzenia przez telefon lub aplikację mobilną. Jak to działa w praktyce?

0
979
dostawa jedzenia

Dzięki aplikacjom mobilnym, można w kilka minut zamówić posiłek przy użyciu smartfona w dowolnym lokalu w naszym mieście. Jak działa zamawianie jedzenia przez aplikację mobilną?

W 2018 r. wartość rynku zamówień jedzenia w Polsce wyniosła 6 mld zł, czyli około 25 proc. obrotów całego rynku restauracyjnego. Natomiast same zamówienia online były warte 0,9 mld zł, co oznacza wzrost tego segmentu branży o nawet 50 proc. rocznie – wynika z raportu serwisu PizzaPortal.pl.

W efekcie wśród Polaków rośnie popularność aplikacji mobilnych umożliwiających zamawianie ulubionego dania w naszej okolicy za pomocą smartfona. Od kilku lat o dominację na rynku rywalizują serwisy Pyszne.pl i Pizzaportal.pl, a w ostatnim czasie nieśmiało po piętach stara im się deptać również UberEats. Jak one działają w praktyce i z których z nich warto skorzystać?

Pyszne.pl i PizzaPortal.pl

Od kilku lat zażarcie o pozycje gracza nr 1 na rynku zamówień jedzenia online w Polsce walczą serwisy Pyszne.pl oraz PizzaPortal.pl. Pierwszy z nich chwali się bazą około 6 tys. lokali gastronomicznych w całej Polsce. Współpracuje zarówno z dużymi sieciówkami, jak Biesiadowo, Da Grasso czy Dominium, a także z mniejszymi lokalnymi restauracjami bądź pizzeriami.

Za pośrednictwem Pyszne.pl można zamówić dania kuchni polskiej, włoskiej, japońskiej, indyjskiej czy tureckiej. Jak przekonują twórcy aplikacji, ceny zamówień zawsze pokrywają się z aktualnym cennikiem w danym lokalu. Oprócz karty płatniczej czy gotówki, serwis umożliwia opłacenie transakcji za pomocą szybkich płatności, jak np. PayU, PayPal czy nawet Bitcoiny.

Bardzo podobne funkcje posiada PizzaPortal.pl i wbrew nazwie nie służy wyłącznie do zamawiania pizzy. Tak samo jak Pyszne.pl, aplikacja mobilna umożliwia również zamówienia dania ze znanych sieciówek. Należą do nich m.in. Pizza Hut, Da Grasso, Biesiadowo, Subway, Dominium czy KFC, a także mniejsze lokale gastronomiczne.

Sprawdź także: Jak oszczędzać pieniądze. W co inwestować?

Pizzaportal.pl posiada również rozbudowaną bazę recenzji restauracji czy pizzerii, a także wiele szczegółowych informacji związanych z dostawą zamówień. W przeciwieństwie do Pyszne.pl, nie zapewnia możliwości szybkich płatności za pomocą PayU, PayPala czy Bitcoinami. Zamiast tego można zapłacić za jedzenie online przy użyciu m.in. polskiego systemu BLIK czy Visa Checkout.

UberEats stara się konkurować z Pyszne.pl i PizzaPortal.pl

Uber kojarzy się przede wszystkim jako aplikacja mobilna oferująca tanie przewozy pasażerskie. Jednak od początku 2017 r. firma umożliwia również zamawianie jedzenia online z pobliskich lokali gastronomicznych, które mają zawartą z nią umowę. Aby zachęcić użytkowników do korzystania z tego rozwiązana, pozwala zapłacić za danie z tego samego konta co za kurs taksówką. W efekcie nie musimy ponownie rejestrować się w serwisie.

Sprawdź także: Jak szukać taniej działki budowlanej. Na co uważać?

Jednak w przeciwieństwie do Pyszne.pl czy PizzaPortal.pl, aplikacja mobilna UberEats działa tylko w największych polskich miastach. Obecnie mogą z niej skorzystać mieszkańcy Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Sopotu, Warszawy oraz Wrocławia.

Sieciowe restauracje też oferują aplikacje mobilne do zamawiania jedzenia online

Znane od lat sieciówki, jak KFC czy PizzaHut również wprowadziły aplikacje mobilne umożliwiające zamawianie jedzenia online, np. z najbliższego lokalu w okolicy użytkownika. Nie oferują one może najbardziej wykwintnych dań, lecz mogą posłużyć jako opcja awaryjna np. w trakcie weekendowej imprezy w dużym gronie znajomych. Sieciówki często też wprowadzają liczne promocje.

Coraz częściej również lokalne pizzerie czy restauracje wprowadzają na rynek własne aplikacje mobilne do zamawiania jedzenia online. Jeśli mamy ulubiony lokal w pobliżu miejsca zamieszkania, warto poszukać w AppStore czy Google Play, czy nie oferuje on takiej opcji. Jednak niestety wiele takich aplikacji nie jest na bieżąco aktualizowanych. W związku z tym wciąż wielu użytkowników woli doskonale znane im usługi oferowane przez Pyszne.pl, PizzaPortal.pl bądź od pewnego czasu UberEats.

Sprawdź także: Zakupy spożywcze taniej. Jak oszczędzać na zakupach? Poradnik do powieszenia na lodówce