Social lending, czyli pożyczki społecznościowe. Czy to jeszcze istnieje?

0
1560
social lending

Social lending, czyli pożyczki społecznościowe zaciągane od osób prywatnych online nie są w Polsce zbyt popularne. W naszym kraju konsumenci najczęściej zadłużają się w bankach (75 proc.), sklepach przy zakupach na raty (20 proc.), w firmach pozabankowych (13 proc.), czy u rodziny (11 proc.) – wynika z raportu „Dlaczego Polacy się zadłużają” przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów.

Natomiast zobowiązania finansowe lub zadłużenie u „osób obcych” posiada zaledwie 2 proc. Polaków. Jednak pomimo bardzo małej skali, rynek social lending nadal w Polsce funkcjonuje. Co prawda w 2018 r. najbardziej znany serwis Kokos.pl zaprzestał udzielania pożyczek oferowanych przez osoby prywatne, a jedynie firmy pożyczkowe, na rynku nadal działają mniejsze podmioty. Pożyczki społecznościowe oferują np.

Co to jest Social lending, czyli pożyczka społecznościowa?

Social lending jest szczególnie popularny w USA i Wielkiej Brytanii. Pożyczki są udzielane przez indywidualnych pożyczkodawców (np. poszukujących wysokiej story zwrotu inwestorów), osobom indywidualnym i firmom. W Polsce mogą być atrakcyjne dla konsumentów nie mających szans na otrzymanie pożyczki w banku z powodu negatywnej historii kredytowej lub zadłużenia i zajęć komorniczych, a nawet w przypadku pracy „na czarno” czy utrzymywania się wyłącznie z zasiłków.

Zwłaszcza, że osoby prywatne, które udzielają pożyczek społecznościowych nie mogą sprawdzić informacji o potencjalnym pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Mogą to natomiast zrobić w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). Inwestorzy najczęściej swoje usługi oferują za pośrednictwem specjalnie do tego celu przeznaczonych serwisów, o których wspominaliśmy na początku artykułu. W ramach social lending często są dostępne prywatne pożyczki przeznaczone dla zadłużonych bez sprawdzania baz ewidencji gospodarczych.

Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków

Jak ubiegać się o pożyczkę społecznościową w ramach social lending?

Pożyczki społecznościowe mają wysoką przyznawalność. Jednak ubieganie się o nie przez internet jest wieloetapowe. Znacznie szybciej można np. uzyskać „chwilówkę” w firmach pozabankowych. Aby pozyskać pieniądze w ramach social lending, należy najpierw zarejestrować się w jednym z serwisów pośredniczących. Następnie musimy podać swoje dane, jak imię, nazwisko, serię i nr dowodu osobistego, nr telefonu i konta bankowego oraz adres e-mail.

Po dokonaniu weryfikacji danych zawartych w formularzu rejestracyjnym, możemy zostać poproszeni o przesłanie skanu dokumentu tożsamości, użycie aktywacyjnych kodów sms czy dokonanie przelewu weryfikacyjnego z naszego rachunku bankowego. Konsument może również dobrowolnie wyrazić zgodę na sprawdzenie jego danych w bazach BIK, BIG czy KRD lub np. dostarczyć zaświadczenie o wysokości dochodów. Nie jest to obowiązkowe, lecz może być dużym atutem przy negocjowaniu korzystniejszych warunków umowy.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Jak otrzymać pożyczkę społecznościową w ramach social lending?

Po dostarczeniu wymaganych przez serwis danych i dokumentów, możemy założyć w nim konto. Najpierw klient samodzielnie określa w jakiej wysokości chciałby zaciągnąć pożyczkę społecznościową, a także czas spłaty i oprocentowanie. Następnie użytkownik zostanie poinformowany o wysokości raty i prowizji pobieranej przez platformę social lendingową.

W kolejnym kroku, jeśli pożyczkobiorca zaakceptuje wstępną ofertę, jego wniosek zostanie opublikowany w serwisie. Dzięki temu prywatni pożyczkodawcy będą mogli przedstawić mu swoje propozycje. Można również skorzystać z jednej z ofert zamieszczonych już na platformie. Wysokość pożyczki, harmonogram spłat i oprocentowanie są ustalane indywidualnie. Umowa pomiędzy dwoma stronami powinna zawierać:

  • dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy,
  • kwotę udzielonej pożyczki prywatnej,
  • formę i harmonogram spłat,
  • czas na uregulowanie zobowiązania,
  • koszty pożyczki.

Czy pożyczki społecznościowe w ramach social lending są bezpieczne?

Po udzieleniu pożyczki społecznościowej, końca dobiega rola serwisu pośredniczącego. Pożyczkodawca ma obowiązek spłacać jej raty bezpośrednio na konto pożyczkodawcy. W razie nieregulowania zobowiązań, klienta może czekać szereg nieprzyjemności, podobnie jak miało by to miejsce w banku czy firmie pozabankowej. Niektóre platformy zajmujące się social lendingiem sprzedają niespłacone pożyczki na giełdach długów. Prywatny inwestor po uzyskaniu sądowego nakazu zapłaty długu może nas również wpisać do KRD.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Czy można ubezpieczyć hulajnogę elektryczną

Zaciągając pożyczkę społecznościową trzeba również liczyć się z wysokimi kosztami jej spłaty. Prywatni pożyczkodawcy traktują je jako inwestycje, na których chcą zarobić. Wadą social lendingu w Polsce jest również brak jasnych regulacji prawnych. Inaczej, niż w przypadku firm pozabankowych udzielających pożyczek bez BIK czy osobom zadłużonym bez zbędnych formalności. Jednak interesy konsumentów chroni Kodeks cywilny. W efekcie w naszym kraju pożyczki społecznościowe cieszą się znikomym zainteresowaniem.