Twój plan podróży, czyli jak zaplanować wyjazd

0
1538
turystyczne

Jak zacząć planowanie podróży? Jak oszacować budżet i kiedy pojechać? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym materiale, czyli opisuję jak szczegółowo przygotować dobry plan podróży.

Nie jestem zapalonym podróżnikiem. Wolę odpoczywać w domu, a jeśli mam już gdzieś jechać wybieram raczej krótkie, maksymalnie kilkudniowe wypady. Jednak całkiem dobrze radzę sobie z planowaniem takich wycieczek. Pomagają mi w tym umiejętności związane z zarządzaniem projektami.

Planowanie wyjazdu – zaczynam od końca – czyli od określenia miejsca docelowego wyjazdu i odpowiedzi na pytanie po co mam tam jechać. Póki mówisz sobie: „chciałbym gdzieś pojechać”, wierz mi, trudno będzie ci się ruszyć. Jednak gdy określisz, że chciałbyś np. w trzy dni zwiedzić Moskwę albo pojechać na 4 dni w Bieszczady, to już masz punkt zaczepienia. A skoro masz już cel, wiesz do czego dążysz

Plan podróży – termin wyjazdu

Koniecznie też określ termin wyjazdu. Jeśli nie jesteś w stanie wpisać do kalendarza konkretnych dat (np. od 25 maja do 28 maja), jak najbardziej zawężaj terminarz. Niech w twoim planie pojawi się stwierdzenie, że twoja wycieczka zostanie zrealizowana w ostatnim tygodniu maja. Jeśli chcesz jechać bardzo daleko (np. do krajów tropikalnych), wybór terminu może być łatwiejszy. Zorientuj się kiedy jest tam, np. pora deszczowa, a kiedy pora sucha. Jeśli chcesz plażować, wybierz termin kiedy w wybranej przez Ciebie lokalizacji będzie ciepło. Te dwie zmienne, czyli miejsce i czas są decydujące dla twojego wyjazdu i idealnego planu podróży.

Ile kosztuje wyjazd?

Planując każdą podróż musisz koniecznie oszacować wydatki z nią związane. Można to zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze. Ustal budżet na wyjazd. Jeżeli założyć, że chcesz na 3-dniową podróż wydać nie więcej niż równowartość 3 tys. zł to mamy już konkretną informację. Potem sprawdzimy na ile będziesz mógł sobie za tę kwotę pozwolić.

Drugi sposób to sprawdzanie cen noclegów, kosztów związanych z komunikacją, czy koszty żywności. Wybierasz dwie-trzy miejscówki, sumujesz koszty i sprawdzasz ile będziesz musiał na taki wyjazd przygotować

To czy decydujesz się na pierwszy czy drugi wariant zależy w dużej mierze od twoich upodobań. Jeśli nie jest dla Ciebie ważne w jakich warunkach śpisz albo – wprost przeciwnie – nocujesz tylko w sieciowych hotelach – będziesz mógł właściwie oszacować koszty.

Obliczenie kosztów dojazdu

Następnym punktem planowania idealnego planu podróży jest obliczenie kosztów dojazdu. Tu można dość dokładnie wyliczyć potrzebną kwotę. Jeśli jedziecie w kilka osób jako przyjaciele lub rodzina, a dystans nie jest zbyt duży, najlepszym wyborem może okazać się samochód. Gdy wybieracie w dalszą podróż, warto poszukać najtańszych biletów lotniczych. Ciekawe propozycje możesz znaleźć np. na www.skyscanner.pl czy www.kayak.pl. Pamiętaj, żeby bilety lotnicze kupować ok. 2-3 miesięcy przed wyjazdem. I tu ważna uwaga. Nie dotyczy to tanich linii lotniczych. Tam tanio jest przez cały czas…

Oczywiście najlepsze okazje można trafić jeśli mamy elastyczną datę wyjazdu i kierunek, ale my raczej wolimy takie elementy planować z góry. W takiej sytuacji ustaw sobie na jednym z portali z biletami lotniczymi alert cenowy. Otrzymasz informację o promocjach. Jeśli już taki bilet znajdziesz, to koniecznie sprawdź co obejmuje cena.

Pamiętaj:

Szukając biletów lotniczych w porównywarkach korzystaj z profilu incognito. Dzięki temu „oszukasz system Google” i otrzymasz najniższe możliwe ceny.

Co chcesz zobaczyć w danym miejscu?

Przygotowując plan podróży po prostu wypisz miejsca, które chcesz koniecznie odwiedzić w miejscu, do którego się wybierasz. Sprawdź jakie są najlepsze atrakcje w danej lokalizacji. Przy okazji ważna rada. Nie daj się zwariować i nie chciej koniecznie oglądać wszystkiego. Sprawdź też godziny otwarcia i zamknięcia jeśli planujesz odwiedzić np. jakieś muzeum.

Nocleg

Nocleg rezerwuj na samym końcu. Jeśli ustaliłeś dokładny termin wyjazdy, możesz od razu zarezerwować wszystkie noce. Jeśli planujesz wyjechać na dość długo (np. na miesiąc) warto zabukować sobie pierwsze 3-4 noclegi, a potem dopasowywać je do planu dalszej podróży. Noclegów możesz szukać poprzez www.booking.com czy www.Airbnb.pl Znajdziesz tam nie tylko drogie hotele ale i inne miejsca noclegowe o bardzo różnym standardzie.

Wyjazd zagraniczny – szczepienia

W przypadku wyjazdu zagranicznego koniecznie zorientuj się czy będziesz potrzebował wizy, a także specjalnego szczepienia. Dotyczy to szczególnie wyjazdów w tropiki. O tym, co sprawdzić możesz przeczytać w tekście o wyjazdach z dziećmi

Warto też dobrze się spakować. Jeśli podróżujesz samolotem, pamiętaj o ograniczeniach w wadze bagażu. Dobrze jest rozpocząć pakowanie kilka dni wcześniej. Zrób sobie listę co koniecznie musisz zabrać i przygotuj to w jednym miejscu, a dopiero potem spakuj do walizki. Jeśli będziesz dużo się przemieszczać, koniecznie wybierz plecak. Dlaczego? Bo jest bardziej mobilny niż walizka.

W przypadku podróży samochodem, możesz wziąć całkiem sporo bagażu. Nie przesadzaj jednak i nie zabieraj rzeczy, bez których możesz się obejść.

POLECAMY Ubezpieczenie w podróży. Jak wybrać odpowiednią polisę?