Oddłużenie. Co to jest i jak się za to „zabrać”?

0
892
oddłużanie

Pożyczki, które coraz łatwiej jest zaciągnąć, karty kredytowe na wyciągnięcie ręki – to wszystko zachęca do wydawania środków, których realnie się nie ma. Takie zobowiązania w krótkim czasie doprowadzić mogą do powstania spirali zadłużenia. Jest trudno się z niej wydostać, a podstawowym krokiem powinno być oddłużenie.

Zacznij od podstaw

Na początku przygotuj swój rzetelny budżet miesięczny. Dokładnie przelicz wszystkie twoje zyski (wypłata, inne źródła) i zapisz je. Następnie przygotuj listę wydatków, najlepiej posiłkując się przy tym realnymi rachunkami. Bilans jest ujemny? Przeanalizuj, na czym możesz zaoszczędzić. Rozrywki, jedzenie na mieście, niższy abonament telefoniczny, rezygnacja z częstych wypraw samochodem, rezygnacja z kablówki? Od razu te zmiany wprowadź w życie, nie odkładaj ich. Wszystkie dodatkowe pieniądze przeznacz na spłatę zadłużenia. Nie zaciągaj kolejnych kredytów konsumpcyjnych – to prosta droga do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Pożyczki bez BIK. Pożyczki pozabankowe. Dla zadłużonych. Co musisz wiedzieć?

Kredyt hipoteczny? Uważaj na bankowe pułapki

Jeśli zgromadziłeś dużo długów i co miesiąc dokonujesz wielu płatności na wielu kartach kredytowych lub spłacasz kilka pożyczek, możesz rozważyć ich konsolidację. Konsolidacja zadłużenia powinna być brana pod uwagę, gdy czujesz się przytłoczony comiesięcznymi płatnościami. Może ona pomóc w sprawniejszym wyjściu z długów, ponieważ spłacasz wówczas tylko jedno zobowiązanie, często z niższą ratą.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

Konsolidacja zadłużenia pomaga wyeliminować wielokrotne płatności miesięczne dla różnych wierzycieli i zastąpić je pojedynczą płatnością. Istnieje kilka różnych sposobów osiągnięcia tego celu, a najlepsze opcje zazwyczaj oszczędzają pieniądze, oferując niższe oprocentowanie lub negocjując niższe płatności rozliczeniowe.

Nie oznacza to, że dług zniknął, po prostu zmieniają się warunki płatności, a dzięki temu twoje finanse będą łatwiejsze do zarządzania.

Jak działa karta kredytowa, czyli gdy brakuje Ci własnych środków

Większość ludzi korzysta z konsolidacji zadłużenia, gdy musi skonsolidować zadłużenie karty kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że gdy spłacasz ogromne saldo karty kredytowej, większość płatności jest naliczana tylko za odsetki. Karty kredytowe mają znacznie wyższe oprocentowanie niż nawet niektóre niezabezpieczone pożyczki, które można uzyskać z banku, więc konsolidacja długu może potencjalnie zaoszczędzić dużo pieniędzy poprzez obniżenie i uproszczenie miesięcznej płatności.

Jaki jest najlepszy sposób na konsolidację zadłużenia?

W zależności od tego ile masz długu, konsolidacja zadłużenia może być doskonałym wyborem, pod warunkiem, że będziesz ostrożny. Przed podjęciem decyzji ważne jest zachowanie należytej staranności. Im lepiej sprawdzisz swoje opcje, tym mądrzejsze będą Twoje wybory. Dobrym wyborem jest skorzystanie z pomocy niezależnego doradcy finansowego.

Kredyty konsolidacyjne

Dzięki pożyczce na konsolidację zadłużenia wykorzystujesz pieniądze z pożyczki do spłaty całego istniejącego długu. Ponieważ jest to rodzaj pożyczki osobistej, pożyczka na konsolidację zadłużenia jest spłacana w ratach przez określony czas. Długość terminu wypłaty określa, ile będziesz płacić co miesiąc.

Krótszy kredyt oznacza wyższe płatności, ale mniej płaconych odsetek ogółem (w zależności od kwoty pożyczki różnica może wynosić naprawdę dużo). Dzięki dłuższemu okresowi spłaty twoje miesięczne płatności są niższe i łatwiejsze do zarządzania, ale będziesz płacić je dłużej i zapłacisz większe odsetki w dłuższej perspektywie. Dlatego tak ważne jest stworzenie realnego budżetu domowego – dowiesz się z niego, na jakie miesięczne raty możesz sobie pozwolić.

Karty kredytowe o niskim oprocentowaniu lub 0% transferu salda

Walka z zadłużeniem inną kartą kredytową może wydawać się dziwna, ale w niektórych przypadkach może działać. Wiele firm obsługujących karty kredytowe oferuje niskie początkowe RRSO za przeniesienie istniejących sald na nową kartę. Jak każda inna transakcja, która wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, jest kilka chwytów, o których należy pamiętać. Po pierwsze, prawdopodobnie będziesz potrzebować dość solidnego kredytu, aby zakwalifikować się do jednej z tych ofert kart kredytowych. Po drugie, gdy skończy się okres wprowadzający, powrócisz do wysokich stóp procentowych – może nawet wyższych niż twoje oryginalne karty.